Kampaň: Nekrmte zvířata v zoo

  •  

V reakci na loňský tragický úhyn březí losice v Zoo Hluboká spustily české a slovenské zoologické zahrady kampaň upozorňující návštěvníky na neukázněné chování, které může mít pro zvířata často fatální následky. Uhynulá losice přitom není jediným případem. S uhynulými zvířaty se v důsledku podání nevhodného krmení z rukou návštěvníků či následnými zdravotními komplikacemi potýkají všechny zoo.

Nosným prvkem kampaně je emotivní video, které vzniklo z iniciativy Zoo Hluboká, a jehož ambasadorem se stal herec Karel Roden. Tuto osvětovou činnost podpořil na základě osobních zkušeností z pohledu nadšeného chovatele zvířat. Kampaň má oslovit a informovat co nejširší veřejnost s cílem snížit počty zvířat, která bývají zbytečně trápena nevhodným krmením z rukou návštěvníků.

I přes veškerá upozorňování a napomínání se jak v zoologických zahradách, tak v soukromých chovech stále najdou návštěvníci či kolemjdoucí, kteří krmí zdejší zvířata vším, co najdou po kapsách. Neuvědomují si však, jak mohou zvířatům ublížit, a že je v podstatě týrají. „Zvířata v moderních zoologických zahradách jsou krmena vyváženou stravou. Chovatelé se snaží jejich krmení co nejvíce přiblížit přirozené potravě, kterou najdou ve volné přírodě. Na optimalizaci krmných dávek a jejich vyváženosti nejen pro druh, ale i pro konkrétní jedince, se pracuje i několik let,“ říká zooložka Zoo Hluboká Markéta Jariabková.

Řada druhů v zoologických zahradách jsou navíc takzvaní potravní specialisté. To znamená, že se živí pouze vybranou potravou a cokoliv jiného jim může způsobovat i dlouhodobé zdravotní potíže a v nejhorším případě i smrt.

Bohužel i ústecká zoo řešila několik případů nevhodného chování návštěvníků, které skončily zdravotními komplikacemi především u primátů a kopytníků. „Takové chování návštěvníků je nepřípustné, naším cílem je chované druhy zvířat chránit. Doufáme, že toto osvětové video odradí návštěvníky od krmení zvířat v zoologických zahradách. Věřte, že naši zvířecí svěřenci dostávají v krmných dávkách vše, co potřebují,“ apeluje ředitelka Zoo Ústí nad Labem Ilona Pšenková. Prosíme, nekrmte zvířata v zoo!


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*