Ke Světovému dni CHOPN se připojila i nemocnice v Ústí

Foto: kzcr.eu
  •  

Stejně jako v předchozích letech se i letos připojila ústecká nemocnice ke Světovému dni CHOPN (chronické obstrukční plicní nemoci). Zdravotníci z Oddělení funkčního vyšetřování Masarykovy nemocnice koncem listopadu příchozím bezplatně vyšetřili plicní funkce. V případě nálezu ho s pacienty konzultoval pneumolog.

Personál oddělení funkčního vyšetřování v ústecké Masarykově nemocnici provedl třiadvacet spirometrií. „U dvou pacientů jsme zjistili patologický nález. Jednoho jsme odeslali k jeho praktickému lékaři, druhého podrobněji vyšetříme na našem oddělení. V rámci Světového dne CHOPN na ústecké oddělení funkčního vyšetřování zavítali i dva mimo ústečtí návštěvníci z Teplic a ze Žatce,“ uvedla primářka oddělení Jarmila Fišerová.

Důvodem pravidelného zapojování plicního zdravotnického pracoviště v Ústí nad Labem do Světového dne CHOPN je vyhledávání pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí. Zatímco klesá úmrtnost na srdeční a cévní onemocnění, úmrtnost na CHOPN stoupá. Přitom fatálním následkům se dá vyhnout včasnou diagnózou, zahájením léčby a změnou životních návyků, především přestat kouřit, protože CHOPN onemocní z osmdesáti procent kuřáci. Podle odhadů v České republice trpí CHOPN tři sta tisíc obyvatel, kteří o své diagnóze neví.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*