Ústecká knihovna nově půjčuje tablety a elektronické knížky

  •  

Z několika stovek elektronických knih mohou ode dneška vybírat čtenáři Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem. Během pár minut si je mohou prostřednictvím webových stránek knihovny stáhnout do svých zařízení. Knihovna půjčuje i dva tablety.

„Těch knih je několik stovek. Patří tam i nejžádanější knihy jako třeba Stoletý stařík, Analfabetka od Jonase Jonassona nebo Vyhnání Gerty Schnirch od Kateřiny Tučkové,“ láká na nabídku knihovny Martin Pečiva.

Výhodou e-knih je to, že jeden titul může mít víc čtenářů najednou. Určitou nevýhodou pak technika. „E-knihy lze číst pouze na čtečkách e-reading.cz a na zařízeních, které mají operační systém Android nebo IOS pro Apple,“ vysvětluje Pečiva.

Od chvíle, kdy čtenář kliknu „tuhle knihu chci“ k tomu, kdy si ji bude moct přečíst, to podle něj trvá asi 5 minut.

Čtenáři si takhle můžou půjčit dva tituly najednou. Výpůjční doba e-kmih se od klasických ale liší. „Výpůjční lhůta je omezená na 21 dní. Ten soubor vám automaticky zmizí z vašeho zařízení, takže už není možné ho dál spustit,“ popisuje Pečiva.

Další novinkou je ode dneška půjčování tabletů. Knihovna má zatím ale jen dva. I proto není podle Jitky Houžvičkové pro všechny.

„Buď pro seniory, nebo pro lidi se zdravotním postižením, také si ho tu můžou půjčit různí pedagogičtí odborníci nebo ze sociálních služeb a půjčovat je svým klientům. Jsou tam různé aplikace, které se dají přizpůsobit různému postižení, zrakovému, sluchovému nebo ztížené motorice.“

Gabriela Hauptvogelová/ČRo Sever


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*