Koncert na počest profesora Tomáše Fialy

  •  

Profesor Tomáš Fiala je osobností sborové zpěvu Ústeckého kraje a legendou katedry hudební výchovy PF UJEP. U příležitosti jeho nedožitých 90. narozenin připravuje univerzita velké setkání studentů a absolventů svých hudebních oborů. Profesor Fiala, sbormistr a učitel, působil na Pedagogické fakultě UJEP již v době, kdy byla samostatnou vysokou školou v Ústí nad Labem. Za dobu své dlouhé akademické kariéry ovlivnil stovky, možná tisíce mladých lidí svým hudebním talentem, schopností učit a také lidstvím. Patřil mezi základní osobnosti ústecké katedry hudební výchovy (KHV), díky kterým vysokou školu opouštěli lidé nadšení pro sborové zpívání. Ve svých domovech pak zakládali místní sbory, šířili tradici sborového zpívání a rozvíjeli lásku k hudbě a ke zpěvu, a to nejenom jako učitelé na základních a středních školách, ale také ve volném čase vedením sborových těles nejrůznějšího charakteru.

O kvalitě sborového zpívání na KHV PF UJEP svědčí stovky ocenění a umístění v pěveckých soutěžích po celém světě. Naposledy vloni v létě na 11. Mezinárodním sborovém festivalu a soutěži „Canco Mediterrania“ ve španělském městě Lloret de Mar, kde získaly pěvecké sbory KHV PF UJEP četná ocenění.

„Pro tento festival byl vloni obnoven název sboru, který dříve na ústecké Pedagogické fakultě přes 30 let existoval pod vedením profesora Fialy – sbor Universitatis Iuvenes,“ uvádí Luboš Hána. Kromě zpěváků sboru Chorea academica v něm účinkovali také sboristi z dalších dvou univerzitních sborů.

„Velikostí toto obnovené sborové těleso sice nedosahovalo slavného Universitatis Iuvenes, které mívalo i 80 zpěváků a na koncertní zájezdy jezdilo dvěma autobusy, ale ocenění, která sbor na festivalu získal, dokladují, že sborový zpěv má na UJEP hluboké kořeny sahající právě do doby, kdy zde působil profesor Fiala,“ dodává profesor Jiří Holubec, který na tuto dobu rád vzpomíná.

V konkurenci 17 zahraničních sborů získal Universitatis Iuvenes dvě stříbrná pásma a pásmo ZLATÉ v kategorii katalánská hudba. Více než všechna ocenění ale zpěváky těšila skutečnost, že mohou zase po letech společně vyjet na prestižní mezinárodní festival a zároveň pokračovat v tradici, kterou zde před více než 60 lety zakládal profesor Tomáš Fiala. Tento zájezd do Španělska se tak stal první z akcí věnovaných památce tohoto velkého učitele, nadcházející slavnostní koncert v Severočeském divadle v Ústí nad Labem je dalším pokračováním.

Slavnostní koncert studentů a absolventů KHV PF UJEP se uskuteční dne 22. dubna od 16:00 hodin v Severočeském divadle v Ústí nad Labem. Vystoupí zde Dívčí komorní sbor (sbormistr docent Vladimír Kuželka), smíšené komorní sbory NONA (sbormistr doktor Luboš Hána) a Chorea academica (profesor Jiří Holubec) a další vyučující a absolventi KHV.

„Součástí koncertu bude také vystoupení velkého pěveckého tělesa tvořeného všemi sbory UJEP, doplněného absolventy a dalšími hosty, kteří v minulosti zpívali pod vedením profesora Tomáše Fialy ve sboru Universitatis Iuvenes. Společně si zazpíváme nejoblíbenější písně, které pan profesor před námi dirigoval,“ zve ke společnému vystoupení všechny bývalé zpěváky další z pamětníků docent Vladimír Kuželka.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*