Kraj se obává o fungování letecké záchranky

  •  

Krajští radní dosud nevědí, jak bude od ledna příštího roku fungovat letecká záchranka v regionu. S firmou, která bude vrtulník provozovat, má přitom úzce spolupracovat Zdravotnická služba Ústeckého kraje.

Do konce roku ale zbývají jen necelé dva měsíce, a ani kraj, jako zřizovatel záchranky, nemá tušení, jak bude vrtulník vlastně létat. Radní proto píší přímo ministrovi Svatopluku Němečkovi. „S ohledem na mediální informace o postupu, respektive o komplikacích ve výběrovém řízení, se Ústecký kraj obrací přímo na ministra zdravotnictví, aby informoval v souladu se zákonem o ZZS Ústecký kraj o podmínkách pro využití letadel poskytovateli zdravotnické záchranné služby,“ uvedla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Kraj i odborníci upozorňují, že je třeba splnit řadu technických úkolů, úkolů spojených s výcvikem a nastavení pravidel posádky letadla – pilot, zdravotnická posádka a zajištění bezpečnosti provozu. Na to je třeba čas, kterého je do 1. ledna velmi málo.

Záchranářský vrtulník zasahuje například u velkých nehod, kdy je třeba rychlý transport pacienta, ale i na horách, třeba při zranění lyžařů. Přepravuje také pacienty do jiných nemocnic, hlavně v Praze, kam by jejich cesta po silnici trvala dlouho.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*