Kraji bude vládnout KSČM, ČSSD a SPD-SPO. Vítězné ANO míří do opozice

  •  

Povolební vyjednávání o nové krajské koalici skončila i v Ústeckém kraji. Komunisté ji uzavřou s ČSSD a SPD-SPO. Podvedli nás, je to neskutečná prasárna, okomentoval novou koalici šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Rozhodl o tom dnes krajský výbor strany. Hejtmanem by měl zůstat lídr KSČM Oldřich Bubeníček. Vítěz krajských voleb, hnutí ANO, skončí v opozici. Koalice bude mít v pětapadesátičlenném zastupitelstvu těsnou nadpoloviční většinu 28 hlasů.

Komunistické straně, která v posledních čtyřech letech v Ústeckém kraji vládne, nabídlo povolení spolupráci jak hnutí ANO, tak sociální demokraté společně s koalicí SPD-SPO. Krajský výbor strany dal přednost trojkoalici, která bude mít křehkou většinu. „Jednak to byla (od ČSSD a SPD-SPO) dlouhodobá stejná nabídka, nabídky (od ANO) se měnily, druhý takový moment byl, že více známe budoucí kolegy zastupitele z této strany. Budoucí kolegové zastupitelé z hnutí ANO jsou pro nás většinou neznámé osobnosti. A samozřejmě jsme nemohli opomenout neustálou kritiku špatné práce od lídra hnutí ANO,“ řekl pro ČTK Bubeníček.

„Obešli nás a podvedli, i když nám říkali, že s námi koalici vytvoří. Je to neskutečná prasárna, když společně s námi mohla KSČM pohodlně vytvořit většinovou koalici. Navíc jsme komunistům nabídli nejen hejtmana, ale i většinu v radě. Asi budu muset revidovat svůj názor na pana Bubeníčka, asi jsem se v něm spletl,“ řekl v reakci deníku Právo v pondělí Babiš.

V jedenáctičlenné radě by KSČM měla mít šest zástupců, ČSSD čtyři a koalice SPD – SPO jednoho.

Ustavující zasedání zastupitelstva by podle Bubeníčka mohlo být 21. listopadu. Kraj to chce stihnout ještě před návštěvou prezidenta Miloše Zemana, který do Ústeckého kraje zamíří 23. listopadu.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje má 55 členů. ANO získalo 20 mandátů, KSČM 13, ČSSD deset, ODS sedm a koalice SPD-SPO pět. Dvojkoalice ANO a KSČM by měla pohodlnou většinu 33 hlasů. Těsnou nadpoloviční většinu 28 hlasů bude mít trojkoalice KSČM, ČSSD a SPD-SPO. Ústeckému kraji dosud vládli komunisté s ČSSD.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*