Ledovková kalamita na traumatologii Masarykovy nemocnice

  •  

Ledovková kalamita začala již s počátkem pohotovostní služby v pondělí 19. prosince kolem 15. hodiny. Během odpoledne a večera bylo ambulantně ošetřeno 40 pacientů s úrazy různé závažnosti. Dále bylo hospitalizováno 6 pacientů, z nichž 4 následně podstoupili akutně operace pro zlomeniny.

Během úterý 20. prosince se kalamita rozjela naplno a Klinika úrazové chirurgie Masarykovy nemocnice byla vystavena enormnímu návalu akutních pacientů. Někteří se dopravili sami, ale zaznamenali jsme více než 40 příjezdů sanitek. Na úrazové ambulanci Emergency pracovali dva až tři úrazoví chirurgové. Bylo ošetřeno celkem 88 pacientů s akutními úrazy, z nichž bylo hospitalizováno 7 zraněných. Většina utrpěla poranění – přesněji 50 – na horních končetinách. Mimo zhmožděnin a dvou vykloubení ramene, bylo 26 zlomenin předloktí. Část z nich se musela v místním umrtvení reponovat. Na dolních končetinách bylo celkem 13 úrazů, z toho 3 zlomeniny. Přes expektační lůžka prošlo navíc 20 závažnějších či imobilních pacientů s úrazy, z nichž bylo hospitalizováno 12 pacientů. Nejvíce zlomenin bylo v oblasti kyčle, horní konec kosti stehenní, kdy 7 pacientů podstoupilo nebo ještě podstoupí operace. Od rána probíhaly operační výkony na dvou sálech paralelně a mimo 3 semiakutních výkonů bylo provedeno 10 akutních operací pro čerstvé úrazy z ledovky. Poslední operaci lékaři dokončili v půl třetí v noci.

Kalamita pokračuje ve stejném duchu i ve středu 21. prosince. Už během dopoledne bylo ambulantně ošetřeno pro čerstvé úrazy téměř 50 pacientů a na expektačních lůžkách je vyšetřováno dalších 7 závažnějších úrazů. Pacienty ošetřujeme současně na třech akutních ambulancích Emergency ve třech lékařích. Opět operujeme paralelně na 2 sálech a není výhled na zlepšení, programy jsou až do noci. Pro hraniční kapacity lůžek i kapacity na sálech jsme museli zrušit plánované odložitelné výkony na čtvrtek a pátek a počítáme jen s akutní operativou. Část výkonů fázovaně ošetřených budeme muset definitivně odoperovat mezi svátky a další dny, což opět nabourá již tak napjaté termíny plánovaných výkonů.

Karel Edelmann, přednosta Kliniky úrazové chirurgie v Masarykově nemocnice Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*