Lékaři v našem kraji odhalili čtyři nemocné

Foto: pixabay.com

Patnáct lidí z Ústeckého kraje si nechalo zkontrolovat plíce v rámci Dne otevřených ambulancí u příležitosti Týdne idiopatické plicní fibrózy (IPF). Dne otevřených dveří se letos v Ústeckém kraji zúčastnily 4 ambulance.

„Nikdo z nich neměl podezření na IPF. U dvou pacientů jsme ale odhalili chronickou obstrukční plicní nemoc, která je také velmi závažná. Letošní den otevřených ambulancí proto znovu potvrdil, jak důležité je nepodceňovat potíže a nechat si plíce vyšetřit včas,“ říká Stanislav Holub z Plicního střediska v Teplicích.

Smrtelnou nemocí, která poškozuje plicní sklípky, trpí v Česku přibližně 2 000 lidí. Jemná plicní tkáň se u nich mění na husté vazivo a jejich plíce tuhnou. Změna je nevratná. IPF se nejčastěji projevuje dušností a kašlem. Pacienti přestávají stačit svým vrstevníkům a ani v klidu se nemohou zcela nadechnout. Jedním ze znaků, jež nemoc doprovází, jsou i paličkovité prsty či nehty ve tvaru hodinových sklíček.

Den otevřených dveří plicních ambulancí kvůli IPF se v kraji uskutečnil již počtvrté. Lidé by neměli jakékoli obtíže s dýcháním podceňovat. „Pokud někdo dlouhodobě kašle nebo se zadýchává, měl by navštívit svého praktického lékaře kdykoli během roku. Ten jej vyšetří a v případě podezření na plicní onemocnění odešle ke specialistovi,“ dodává předsedkyně ambulantních pneumologů primářka Ivana Čierná Peterová. Závažné onemocnění totiž vyloučí pouze komplexní vyšetření u plicního lékaře. Jestliže pneumologové odhalí u pacienta podezřelý nález, zkonzultují ho v jednom ze 17 specializovaných center.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*