Listopad v Hraničáři je ve znamení severských filmů a velkých koncertů

  •  

Hned z kraje měsíce program Hraničáře odstartovala přehlídka Severský filmový podzim, která se věnuje současné evropské kinematografii ze severních zeměpisných šířek. Každé pondělí tak můžete vidět filmy specifické svým šťavnatým humorem. Filmová nabídka Hraničáře ale tímto nekončí. Zavedenou sekci filmových novinek První kino i v listopadu doplní filmové lahůdky Nedělního kina. Do programu se také vrací Kinoakademie spojující film s populárně naučnou přednáškou.

Listopadová Kinoakademie představí ve čtvrtek 5. 11. českou filmovou klasiku, film Zánik samoty Berhof. Scenárista a dramaturg Vladimír Fanta uvede jeden z nejlepších českých filmů druhé poloviny 20. Století a ukáže na něm, jak vystavět poutavý příběh. Drsné Sudety, drsná doba konce druhé světové války, drsný příběh podle scénáře Vladimíra Körnera v režii Jiřího Svobody. Jana Brejchová jako fanatická nacistka převádějící přes hranice dvojici mladých werwolfů versus československý poručík Milan Kňažko.

Z filmových novinek první poloviny měsíce nevynechejte příběh boxerského olympionika Petera Baláže ve filmu Koza /út 10. 11./ a především nejnovější dílo „současného Felliniho“, režiséra Paolo Sorrentina, Mládí /út 17. 11./, jehož Oscarem oceněný snímek Velká nádhera se v Hraničáři s velkým úspěchem promítal v září.

Nedělní filmy budou patřit bezpochyby nejvýznačnější události letošního podzimu – příjezdu Martyho McFlye do budoucnosti, tedy roku 2015. První díl legendární série Roberta Zemeckise Návrat do budoucnosti zazáří na plátně v neděli 8. 11., druhý díl s legendárním příchodem do naší současnosti pak uvidíte v neděli 22. 11.

Perlou celého podzimního programu Hraničáře však bude koncert. Shilpa Ray, brooklynská zpěvačka s indickými kořeny, výrazným hlasem, hrající na harmonium vystoupí živě se svou kapelou v neděli 15. listopadu. Její hudba je přirovnávána k Blondie, její styl zpěvu k Patti Smith, Elle Fitzgerald či Nicku Caveovi, na jehož koncertech sólově hraje a zpívá vokály. „Její mocný hlasový projev a osobité písně ukazují, že se i v době nespočtu více či méně tuctových písničkářek tu a tam objeví umělkyně, která nemá potřebu odpovídat na módní poptávku a přitom svou výjimečností dokáže vzbudit nadšení,“ hodnotí Radio Wave. Koncert zahájí představením svého nového alba, nahraného během 24 hodin v New Yorku, jedna z nejúspěšnějších současných českých kapel, Please the Trees.

O dva dny dříve, v pátek 13. listopadu, budou prkna Hraničáře patřit výraznému českému hudebníku a fenomenálnímu kytaristovi. Zdeněk Bína, který v červenci uchvátil publikum našeho Léta na ulici, se do Ústí vrací, aby představil svůj zbrusu nový projekt Bird.

Důležitým bodem v první půlce listopadu je bezesporu také čtvrtek 12. 11. s oblíbenou digitální diashow cestovatele Martina Loewa, se kterým se tentokrát vydáme na Island, do horké země s ledovou tváří.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*