Logistické centrum u Žďárku dostalo výjimku

  •  

Stavba obřího logistického centra u Žďárku má zelenou. Investorská firma CPI Park Žďárek, získala od krajského úřadu výjimku z ochrany chráněných druhů.

Pro investora to znamená, že může usilovat o územní rozhodnutí a stavební povolení. Odpůrci stavby to kritizují a proti rozhodnutí se odvolají.

Mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková řekla, že úřad výjimku firmě vydal díky podstatnému zmenšení projektu. „Záměr byl významně redukován, takže stavební zábor se snížil z původních 22,4 na 7,2 hektaru, čímž byl negativní vliv na oba druhy snížen na únosnou míru,“ řekla mluvčí. Všechny výjimky včetně aktuální se vztahují na celkem 18 chráněných živočišných druhů, které se v lokalitě vyskytují.

„Zmenšení projektu se sníží i počet pracovních míst, a to zhruba na 1 200. Jsme však přesvědčení, že i takový objem nově vytvořených míst bude pro Ústecký kraj, zatížený dlouhodobě vysokou nezaměstnaností, velmi dobrou zprávou,“ řekl Petr Kulhánek, zástupce investora a senior project manager developmentu CPI Group.

Haly, v nichž se má skladovat, překládat a odesílat k distribuci zboží, zaberou 72 tisíc metrů čtverečních. Z dokumentace zároveň vyplývá, že centrum Libouchce, těžce postiženého nákladní dopravou, může přivést další stovky kamionů denně.

Centrum má vyrůst u chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Zásah do krajinného rázu je hlavním argumentem sdružení Přátelé přírody, které je účastníkem úředního řízení. Proti rozhodnutí krajského úřadu se odvolá. „Teď už bude mnohem obtížnější zabránit tomu, aby se desítky hektarů volné krajiny v Podkrušnohoří změnily ve vyasfaltovanou a vybetonovanou plochu. Je to volná krajina a teď do ní někdo napálí obří haly,“ říká Marian Páleník z Přátel přírody. Podle něj investor dostatečně nedoložil, co je v případě projektu logistického areálu veřejným zájmem, který převažuje nad ochranou živočichů.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*