Madar: Obrátíme se na svaz a Evropskou komisi

  •  

Ústecká radnice navrhne, aby se Svaz měst a obcí ČR obrátil na evropské instituce kvůli výjimce financování sportu z veřejných prostředků.

Zatím to s Evropskou komisí řeší města individuálně. „Bylo by dobré, abychom postupovali společně,“ řekl náměstek primátorky Jiří Madar (UFO). Možnosti financování řeší evropské nařízení, které omezuje podporu jednoho příjemce během tří let na 200 000 eur, tedy necelých pět milionů korun. Jde o takzvané pravidlo de minimis. „Chceme prosadit, aby evropská nařízení v oblasti sportu byla postavená podobně jako v kultuře, kde nic takového neplatí,“ podotkl Madar.

Cesty, jak podporovat sportovní kluby, hledají i další města. „Primátor Karlových Varů už požádal Evropskou komisi a Úřad pro hospodářskou soutěž o výjimku, aby sportovní klub mohlo město podpořit vyšší částkou než je 200 000 euro za 3 roky. Údajně to některým klubům v západní Evropě již bylo povoleno,“ uvedl Madar. Obdobná situace je například i v Děčíně s basketbalovým klubem nebo s hokejisty v Českých Budějovicích. „Jsme v kontaktu s mnoha městy a sportovními svazy, naposledy s předsedou hokejového svazu Tomášem Králem a problém je v celé České republice. Mnozí řeší špatnou situaci až na hraně platné legislativy,“ uvedl Madar.

Hokejisté ústeckého Slovanu dostali loni od města 2,3 milionu korun, dalšími pěti miliony město podpořilo mládežnický hokej. Letos by mělo jít o obdobnou částku. Podle šéfa HC Slovan Vladimíra Evana druholigový klub splácí dluhy za předchozí společnost, která skončila v insolvenci. Radnice proto chtěla uzavřít s klubem marketingovou smlouvu, která by hokeji přinesla dalších 900 000 korun, to ale nedoporučili právníci. „Proto jsme od tohoto řešení ustoupili a hledáme další cesty, jak hokejisty nebo také ústecké fotbalisty a další sporty ve městě podpořit,“ podotkl náměstek primátorky.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*