Mariánský most se ocitl na zlaté minci

  •  

Česká národní banka začala prodávat pamětní zlatou minci v hodnotě 5 tisíc korun s vyobrazením Mariánského mostu.

Ústecký most přes Labe se tak dostal mezi desítku mostů, které banka v posledních letech na mince umístila v rámci kolekce Mosty. Ten ústecký je desátý a poslední. Cyklus končí. „Jsem přesvědčený, že tento technický unikát, který se navíc nachází v jedné z nejkrásnějších částí toku Labe, je důstojným zakončením celé série zlatých mincí věnovaným mostům,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Banka dá do oběhu celkem 9700 půluncových mincí vyražených do zlata o ryzosti 999,9. Celkem 7800 mincí bude ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem, zbytek v kvalitě běžné. Minci lze koupit u smluvních partnerů ČNB, ale její cena bude vyšší než nominálních pět tisíc korun.

Autorem mince je Vojtěch Dostál, který vyhrál v konkurenci 18 výtvarníků. Prozradil, že se pokusil celý most dát na jednu stranu mince, ale byl příliš malý. Proto ho rozdělil, na jedné straně je tak pylon a lana, na druhé zbytek lan a kus Mariánské skály. Vše vynikne, když jsou dvě mince vedle sebe. „Třeba to i zvýší prodej,“ žertoval.

Mariánský most byl otevřen v roce 1998, stál 750 milionů korun. Získal Cenu Evropské asociace ocelových konstrukcí a Mezinárodní asociace pro mosty a stavební inženýrství ho zařadila mezi deset nejlepších staveb světa posledního desetiletí. Město Ústí nad Labem stále vede se stavitelem, Hutními montážemi Ostrava, soudní spor o vícepráce. I s úroky jde zhruba o 800 milionů korun.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*