Městská policie v Trmicích navštívila seniory

  •  

O nových aktivitách šmejdů se hovoří často nejen v televizi, neštítí se ničeho. Cílovou skupinou jsou důvěřiví senioři, kteří ve snaze získal slevu, zapomínají na ostražitost a mnohdy z neznalosti věci se zadluží na několik let.

Ve velkých nákupních centrech své štěstí hledají organizované skupiny zlodějů, jiní se specializují na vykrádání bytů a rodinných domů. Na starší ženy se v ulicích velkoměst zaměřují “ kabelkáři.“ Dokazování je mnohdy problematické, chybí popis osoby, odvaha svědků. V úterý se v klubovně trmických seniorů objevily dvě modré uniformy Městské policie. Urostlí strážníci Václav Jirkovský a Jan Kouda nabídli své zkušenosti těm dříve narozeným, aby předešli nežádoucím situacím a trochu zamotali hlavy těm na druhé straně.

Otevřeně se mluvilo o zneužívání osobních dat na sociálních sítích, naivitě jednotlivců na facebooku, vykrádání dat z mobilních telefonů. „Obecně se hodně mluví o krádežích ve velkých nákupních centrech, jako je Globus. Víte, když kolikrát vidím tu lehkovážnost nakupujících dam, jak si své kabelky zavěsí na vozík a potom se diví, že během vteřiny je pryč, musím jenom kroutit hlavou. To jsou celé organizované skupiny, které se zaměřují pouze na tento problém. Jeden do vás drcne, druhý se omluví, třetí bere kabelku. Malinkatý zmatek a je vymalováno. Nedávejte do kabelky osobní doklady, peněženku, mobil, klíče, doklady k vozidlu, platební karty s heslem a vizitku s adresou. Pokud máte smůlu, tak hned blokujte platební kartu třeba cestou informačního střediska. Za hodinu může být prázdná! Cizí lidi do bytu nepouštějte, šmejdi vědí, jak na starého člověka zapůsobit. Stačí chvilka a celoživotní úspory mohou být pryč. Raději si zavolejte souseda, když si nejste jisti, že se jedná o plánovanou výměnu plynoměru, požadujte od montéra firemní průkaz. Pokud odjíždíte na dovolenou, překontrolujte okna a dveře, poproste vnuka, nebo souseda, aby vybírali schránku. Jak se říká, příležitost, dělá zloděje,“ konstatoval Jan Kouda.

„Preventivních akcí za rok uděláme dost, chodíme do škol, byli jsme v příměstském táboře, ve školce. Samozřejmě, že program je jiný, senioři jsou náročnější, než školáci. Každý má nějakou zkušenost s touto problematikou, výměna názorů může někdy pomoci víc, než hodinová přednáška o morálce,“ tvrdil Václav Jirkovský.

Miroslav Vlach

  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*