Mimořádné valorizace důchodů nahradí dočasný příspěvek

  •  

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil změny ve valorizacích penzí. Důchody budou řádně valorizovány k 1. lednu, plně o inflaci a třetinu růstu reálných mezd. Při inflaci přesahující pět procent se místo mimořádné valorizace bude nově vyplácet jednorázový solidární příspěvek. Oznámil to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Podle ministra Jurečky mechanismus mimořádných valorizací bude nahrazen takzvaným dočasným příspěvkem, který se spustí v okamžiku, kdy meziměsíční růst cen překročí pět procent. „Tak aby především senioři s nízkými důchody nemuseli být vystavováni sociálně tíživé situace a nemuseli čekat na řádné zvýšení,“ řekl Jurečka s tím, že příspěvek bude vyplácen automaticky k důchodu a senioři o něj nebudou muset nikde žádat. „Polovina bude tvořena fixní částkou, pro všechny stejnou, a v druhé půlce bude zachována zásluhová část,“ dodal ministr.

Zároveň ministerstvo zpřísní i podmínky pro předčasný odchod do důchodu. Do předčasné penze budou moci lidé tři roky před řádným termínem, nikoliv pět let. Důchody se také bude více krátit.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*