Ministři v čele s premiérem si prohlédli vyloučené lokality

  •  

Primátorka Věra Nechybová a její náměstek Jiří Madar se setkali s členy vlády v demisi při jejich návštěvě Ústí nad Labem.

Primátorka se zúčastnila dopoledního jednání vlády s vedením kraje a představiteli měst a obcí. Diskutovalo se o řešení dopravy, dopravní infrastruktury, financování regionálního školství a rozvoje venkova, ale hlavním tématem byla sociální oblast.

„Největším problémem kraje jsou sociálně vyloučené lokality. Paní ministryně práce a sociálních věcí předloží návrh zákona proti zneužívání peněz na sociální bydlení. Přichází k nám lidé, dokonce z východního Slovenska, kteří jsou využíváni obchodníky s chudobou. Chceme zabránit zneužívání sociálních dávek, příspěvků na péči i záloh na elektřinu a vodu,“ řekl po jednání premiér Andrej Babiš. Města by měla domy od soukromníků vykupovat do svého vlastnictví. Jinak na tyto lokality nemají vliv a dochází ke zneužívání.

Debata na toto téma pokračovala i odpoledne před ubytovnou ve Sklářské ulici, kde se k premiérovi a ministrům připojil spolu s primátorkou také náměstek Jiří Madar. V lokalitě plné odpadků a zápachu se zeptal premiér Věry Nechybové: „Proč to nevyvlastníte?“.

„To není tak jednoduché, vyvlastnění je záležitost na řadu let a celou dobu by tady nepořádek rostl,“ zněla odpověď primátorky. „Před lety to tu nechal tehdejší primátor Kubata uklidit, stálo to miliony, teď je to snad ještě horší. Vlastníci o své nemovitosti nedbají a nechávají tu bydlet lidi, kteří dělají nepořádek. Možným řešením by bylo, abychom tyto objekty s pomocí nějaké dotace a částečně za naše prostředky vykoupili a dali je do odpovídajícího stavu,“ navrhovala primátorka Nechybová.

V Předlicích se primátorka setkala i s ministryněmi financí Alenou Schillerovou a s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou. Probíraly konkrétní možnosti finančního řešení situace. „Připravujeme další dotace na demolice vybydlených objektů, mělo by to být mnohem přístupnější než dosud, spojíme se a ještě to probereme,“ řekla ministryně primátorce.

Vládní návštěva pokračovala z Předlic k další ubytovně na Střekově. Ve městě navštívili ministři ještě Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně, Úřad práce a Masarykovu nemocnici.

foto: www.usti-nad-labem.cz


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*