Mládě ústeckých orangutanů nepřežilo

  •  

V ústecké zoo uhynulo mládě orangutana bornejského, které se narodilo 14. prosince 2016 samici Ňunince a samci Ňuňákovi. Proč zemřelo zatím není jasné, čeká se na výsledky pitvy.

Podle mluvčí zahrady Věry Vrabcové návštěvníci v sobotu ohlásili, že je mládě malátné a že se ani samo matky nedrží. „Chovatelé okamžitě provedli vizuální kontrolu, poté pavilon uzavřeli, samici oddělili do zázemí a mládě se jim podařilo vyndat ven. Byl okamžitě přivolán veterinární lékař, ale bohužel konstatoval, že je mládě již mrtvé. Na první pohled nebyly vidět žádné známky poranění či jiný problém, který by k úhynu vedl, proto bylo mládě posláno na pitvu do Státního veterinárního ústavu. Bude trvat několik dní, než přijdou výsledky a závěry pitvy. Neúspěch mrzí o to víc, že každé mládě orangutanů je velice cenné, navíc v případě ústecké zoo oba rodiče pocházejí z volné přírody. Jejich potomci jsou proto geneticky cenní pro evropskou populaci orangutanů bornejských chovaných v lidské péči,“ uvedla Vrabcová

Uhynulá samička byla pátým mládětem, které se páru od roku 1998, devět let po jejich příchodu do ústecké zoo, narodilo. Zplodili tři samičky a dva samce, oba jsou již v jiných evropských zoologických zahradách. Samec Ámos (nar. v roce 2000) našel svůj domov v holandské Zoo Apeldoorn a narodila se mu již tři mláďata, samec Budi (nar. v roce 2007) pobývá v německé Zoo Kolín nad Rýnem. Prvorozená Raja (nar. 1998) uhynula v jednom roce života v důsledku náhlé infekce, v pořadí čtvrtá Cantik (nar. v roce 2011) je dosud pohromadě se svými rodiči.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*