Muzejní geoložka si uřízla hlavu

Bezhlavá geoložka s náhradní hlavou. Zdroj: Muzeum města Ústí nad Labem
  •  

V rámci nedávné přípravy výstavy Minerály Mostecké pánve si geoložka Muzea města Ústí nad Labem Zuzana Vařilová nechala uříznout vlastní hlavu, aby umožnila návštěvníkům  výstavy alespoň zprostředkovaně prožít radost nad získáním zkamenělého třetihorního kmene do sbírek ústeckého muzea. Na výstavě, která potrvá do 1. května jsou představeny nejen okolnosti transportu části zkamenělého třetihorního kmene, ale i některé jeho zlomky a to vše vedle významného souboru vědeckých mikrofotografií Petra Fuchse a vedle množství dalších mineralogických a geologických vzorků. To, že nakonec muzejní geoložka Zuzana Vařilová  přečkala tuto překvapivou událost ve zdraví dokládá i její aktivní účast při převzetí významného souboru unikátní kolekce vzorků dekoračních kamenů do sbírky Muzea města Ústí nad Labem, které proběhlo tento týden.

Ve výstavním plánu Muzea města Ústí nad Labem má v letošním roce významnou roli práce jeho přírodovědného oddělení. Pouze do neděle 3. dubna jsou ještě k vidění dvě přírodovědné výstavy. U příležitosti 15. výročí založení našeho nejmladšího národního parku je představena krajina a příroda Českého Švýcarska prostřednictvím unikátních fotografií Václava Sojky. V rámci této výstavy  České Švýcarsko očima Václava Sojky si návštěvníci mohli prohlédnout nejen vystavené fotografie, ale také se setkat tváří tvář s rysem, nebo se zamyslet nad množstvím a krásou netopýrů přítomných nejen v ústeckém muzeu.

Netopyri_z_vystavy_o_Ceske_Svycarsku.

Rys_z_vystavy_o_Ceske_Svycarsku.

Význam stromů v přírodě, tedy to, že stromy nežijí samy pro sebe, ale jsou domovem, útočištěm a často také potravou, je představen na výstavě Stromy jako domy, která už také potrvá pouze do neděle 3. dubna. Výstava se zaměřila především na vzájemné vztahy a vazby stromů s živými organizmy, ať už to jsou zvířata, hmyz nebo představitelé rostlinné říše. Jsou zde čtyři zástupci u nás běžně rostoucích stromů, které představujeme ve třech biotopech: smrk a dub v lese, jabloň na venkovské zahradě a vrbu u rybníka. Výstava je dokonalým prostředím zvláště pro naše nejmladší badatele, kteří se zde mohou pohroužit do řady tematických úkolů.

Zdroj: Muzeum města Ústí nad Labem

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*