Muzeum získalo unikátní fotky

  •  

Půda skrývala stereoskopické fotografie Ústecka z třicátých let. Fotografie nedávno našli tesaři při opravě střechy rodinného domku ve Vaňově. Majitelé domu David a Ludmila Laubovi se o netradiční poklad podělili s ústeckým muzeem.

Podle muzejníků je nález o to cennější, že snímky zobrazují krajinu Ústecka a nesou pečlivé popisky místa, času pořízení a jména zúčastněných osob. Pocházejí z let 1931 až 1933 a několik záběrů k tomu z roku 1939.

„Stereoskopie umožňuje prostorový zrakový vjem vyvolaný dvourozměrnou předlohou např. pomocí stereoskopických brýlí nebo prohlížečky. Funguje na principu toho, že každé oko vidí trochu jiný obraz a z těchto dvou obrazů mozek složí prostorový vjem. Předloha vzniká stereofotoaparátem nebo dvojicí fotoaparátů, kdy ve stejný okamžik se exponují dvě fotografie, přičemž objektivy jsou od sebe vzdáleny přibližně stejně, jako jsou vzdáleny průměrné lidské oči,“ poznamenal kurátor sbírky fotografií ústeckého muzea Jiří Preclík.

Ve 3D si tak lze po 90 letech prohlédnout koupání v Labi na pláži v Sebuzíně, horolezení na Vrkoči nebo lyžování ve Větrově u Petrovic. Jeden ze snímků zachycuje i interiér výletního labského parníku včetně reklamy na kosmetiku Elida. Nejmladší fotografie dokumentují slavnostní sjezd nacistických odborů v Ústí. Snímků je zhruba stovka, podle pečlivého číslování je ale zřejmé, že původní kolekce musela čítat nejméně 500 kusů.

Součástí nálezu bylo i několik dokumentů uschovaných původními majiteli domu na konci války, jako stavební výkresy, daňová přiznání a torza dopisů okousaných myšmi. Ze záznamů mohli muzejníci vyčíst, že dům postavili roku 1928 manželé Ernst a Berta Hofmannovi. Snímky zachycují jejich rodinu a přátele. Na jednom záběru se sám vyfotografoval v odrazu zrcadla i autor celé kolekce včetně svého speciálního stereoskopického aparátu.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*