Na festivalu sborového zpěvu vystoupí i studenti ústecké univerzity

  •  

Během prvního říjnového víkendu (2. až 4. října) se uskuteční již 9. ročník soutěžního sborového festivalu v oblasti populární hudby Jirkovský písňovar, jehož partnerem je Pedagogická fakulta ústecké univerzity (UJEP).

Festival umožňuje studentům a akademickým pracovníkům katedry hudební výchovy prezentovat svoji uměleckou a vědeckou práci a podílet se na organizaci nadregionální rozsáhlé kulturní akce (porota, workshop, koncertní činnost).

Akci každoročně pořádá Komorní smíšený sbor Ventilky, pracující pod záštitou Základní umělecké školy v Jirkově. Sbormistr Ventilek a jeden z hlavních organizátorů Písňovaru je Luboš Hána z katedry hudební výchovy ústecké univerzity.

„Letos přivítáme 17 sborů z Čech a Moravy a jeden zahraniční, konkrétně z Technické Univerzity v Chemnitz,“ říká Hána.

Na pátečním zahajovacím koncertě si budete moci vyslechnout pořádající sbor, Komorní smíšený sbor Ventilky (ZUŠ Jirkov), a jejich nejmladší muzikantskou generaci, dětský sbor Světlušky, taktéž z jirkovské „zušky“. Zlatým hřebem zahajovacího koncertu pak bude vystoupení absolutního vítěze loňského ročníku, sboru Oktet Praha.

Hlavním dnem festivalu však bude soutěžní sobota. Sbory vystoupí v dopoledním a odpoledním bloku v Rytířském sále Červeného Hrádku. Hodnotit je bude odborná porota ve složení: profesor Univerzity Karlovy Jiří Kolář, čestný prezident Unie českých pěveckých sborů, profesor Jiří Holubec z PF UJEP Ústí nad Labem a známý český skladatel, klavírista a zpěvák Petr Wajsar. V porotě letos zasedne také sbormistryně Oktetu Sylva Kroupová.

Po skončení soutěžních bloků se sbory mohou zúčastnit zábavné společenské soutěže nazvané „Sborympiáda“, kterou má opět na starosti student katedry hudební výchovy UJEP Jakub Kacar, a vyslechnout si známého teplického zpěváka Pavla Houfka.

Slavnostní vyhlášení výsledků jednotlivých kategorií proběhne od 19:00 h v Rytířském sále. Zde se také sbory dozví, kdo bude nominován do soutěže o Grand Prix, která proběhne ještě tentýž večer, a kdo si jako její vítěz letos odnese hlavní cenu festivalu – Pohár Jirkovského Rytíře.

Nedělní workshop bude probíhat pod taktovkou jednoho ze členů poroty – Petra Wajsara. Kromě jeho skladeb budou mít sboroví zpěváci (ale i hudební veřejnost) možnost nacvičit a během následujících nedělních koncertů si s účastníky festivalu také zazpívat skladbu švédské skupiny ABBA – Dancing Queen, kterou speciálně pro Jirkovský Písňovar upravil rakouský aranžér Max Stadler.

Za návštěvu stojí i nedělní doprovodné festivalové koncerty: již tradiční koncert v Chomutově v atriu SKKS od 15:00 hodin a koncert v malebné kapličce na Jindřišské v Krušných horách od 17:00 hodin.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*