Na severu Čech si letos připlatíme hlavně za vodu

  •  

S Novým rokem začaly platit v Ústeckém kraji nové ceny. Zřejmě největší nárůst je u ceny vody. Naopak za teplo by měli lidé na některých místech ušetřit.

Voda je jednou z položek každodenního života, která opět zdražuje. Lidé sice s vodou šetří a spotřebují jí čím dál méně, ale paradoxně to vede k tomu, že se cena zvyšuje. Severočeská vodárenská společnost, která zásobuje vodou významnou část Ústeckého i Libereckého kraje, totiž argumentuje tím, že potřebuje peníze na nutné opravy vodovodů. Cena stoupla o necelá čtyři procenta a za kubík vody tak zaplatíme 96 korun a 3 haléře.

Všechno ale zdražovat nebude. Například lidé ve velkých městech Libereckého kraje, tedy v Liberci, Jablonci nad Nisou nebo v České Lípě, nebudou muset platit víc za teplo. To se ovšem netýká Ústeckého kraje. V Mostě, Litvínově, Lovosicích nebo v Litoměřicích cena tepla stoupne. Půjde ale jen o korunové zdražení. Stejnou cenu za teplo jako v roce 2014 pak můžou očekávat lidé v Děčíně.

Za svoz komunálního odpadu lidé v příštím roce někde ušetří. Například v Chomutově klesne roční poplatek za odpad ze 456 korun na 250 korun za osobu. Lidem klesne poplatek za odpad i v Turnově, ale jen podle toho, jak budou třídit odpad. Jinde se poplatky měnit nebudou, v Ústí nad Labem, Děčíně nebo Litoměřicích budou lidé dále platit 500 korun. Už několik let mají svoz komunálního odpadu zdarma obyvatelé Mostu a Teplic.

Jan Bachorík/ČRo Sever


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*