Na školách bude scházet až pětina učitelů

ilustr. obr.

Od ledna příštího roku může ředitelům škol nastat svízelná situace. Budou jim scházet kvalifikovaní kantoři. Podle zákona, který platí už deset let, nemají učitelé bez pedagogického, vysokoškolského vzdělání v učebních ústavech, co dělat.

Kvůli jejich vysokému procentu však Ministerstvo školství a tělovýchovy České republiky termín stále posouvalo.

Podle odborníků nebude ve skutečnosti toto číslo tak hrozivé. Někteří učitelé se vejdou do plánovaných výjimek, a řada z nich zahájí potřebné studium k získání kvalifikace. Právě na severu Čech jsou na tom některé školy s kvalifikovaností učitelů opravdu špatně. Například škola v Janově má sto procent učitelů bez kvalifikace. „Jedná se zejména o ty v problematických sociálně vyloučených lokalitách, kde nelze očekávat vyšší zájem o práci,“ popisuje proděkan pro studium pedagogické fakulty ústecké univerzity, Jiří Škoda a dodává, že tento trend je v regionu chronický. Absolventi pedagogických fakult se dobře uplatňují na trhu práce mimo učitelskou profesi. Relativné nedaleko se nacházejí ekonomicky silné střední Čechy a Praha. Do těchto lokalit není problém dojíždět. „Klidně bych zůstala a šla učit, jestli v Ústeckém kraji seženu práci. Pokud ne, budu směřovat do Prahy,“ říká studentka pedagogické fakulty Jana Froňková. Kantoři měli podle Škody deset let času, aby si kvalifikaci doplnili, řada z nich však spoléhala na věčné výjimky.

Okamžité či rychlé řešení problému neexistuje. Fakulty připravují učitele a snaží se maximálně vyjít vstříc požadavkům pracovního trhu. To vše však v rámci svých finančních limitů. Počty studentů učitelských studijních oborů, které ministerstvo fakultám financuje, již několik let klesají v průměru o sedm procent za rok. „Pedagogické ústavy jsou podfinancovány a situace některých z nich začíná být kritická,“ říká Škoda.

Vyšší počet poboček fakult v jednotlivých městech problém nevyřeší. Podle proděkana je potřeba více peněz pro existující školy, tak aby neskomíraly a aby se mohly rozvíjet, zaplatit kvalitní akademické pracovníky a dobré vybavení.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*