Na ústecké univerzitě uvidíte výstavu, která míří i do USA

  •  

Filozofická fakulta ústecké univerzity hostí vernisáž výstavy Zlomená křídla, která přibližuje osudy vybraných osádek amerických bombardérů a stíhačů, pro něž se mise nad tento vzdálený cíl stala osudnou. Akce se uskuteční 1. dubna od 17:00 hodin.

Po své české premiéře bude výstava převezena do USA, kde se na počátku května 2015 představí na ambasádě České republiky ve Washingtonu.

V letech 1944–1945 ztratilo americké letectvo nad územím dnešní České republiky bezmála 800 letců, z nichž se jich téměř 300 nikdy nevrátilo domů. Jednou z oblastí, jež letecká válka nejvíce postihla, byl dnešní region severozápadních Čech.

Autorem výstavy je historik Martin Veselý, který v průběhu uplynulých let shromáždil podklady z našich i zahraničních archivů a mnohdy raritní fotografie dokumentující kapitoly letecké války nad naším územím. Výstava a katalog seznámí návštěvníky nejen s důvody náletů a často tragickými osudy amerických letců, ale i se vzpomínkovou kulturou.

Sám autor k tomu uvádí: „Idea výstavy vznikla spontánně před dvěma lety. Chtěl jsem představit konkrétní příběhy a tváře amerických letců, kteří jsou spojeni s leteckou válkou nad naším regionem. A též je symbolicky přivézt domů – proto je výstava a katalog česko-anglická a zamíří do jejich vlasti. Mohlo by se zdát, že po 70 letech jde již o uzavřenou historii. O tom, že tomu tak není, svědčí i to, že jsem spolupracoval s dcerou jednoho z letců, kteří zde byli sestřeleni. Na rozdíl od mnohých dalších však měl štěstí, že přežil.“

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*