Náplavka v Ústí v červnu ožije

  •  

Kavárník a kulturní aktivista Ondřej Kobza ve spolupráci s platformou BU2R spouští projekt Kulturní jádra BU2R, kterým chtějí podpořit rozvoj městské kultury v Ústí nad Labem a dalších městech České republiky.

Koncem června letošního roku otevřou náplavku v Ústí nad Labem, kterou budou společně s místními lidmi kulturně rozvíjet a vytvářet zázemí pro vznik nových aktivit a projektů. V současné době hledají nadšence, kteří by měli o provozování tohoto jádra zájem. Dalšími kulturními jádry se v nejbližší době stanou České Budějovice a Kolín. Na podporu aktivních skupin obyvatel dalších měst vytvoří spolek Piána na ulici a BU2R manuál plný praktických rad od získání podpory města až po tipy k programové části.

 

Ondřej Kobza, zakladatel spolku Piána na ulici, již dva roky rozmisťuje piana, šachy i Poesiomaty po českých městech. Snaží se tak inspirovat a podněcovat ostatní k podobnému zabydlovaní a oživování veřejného prostoru. Na klavír či šachový stolek tak už dnes narazíte v ulicích a parcích zhruba 30 měst.

 

„Zájem o naše aktivity přicházející ze všech regionů nás přivedl na myšlenku soustředit se na propracovanější podporu vybraných měst. Okolo pian se totiž často vytvářejí báječné komunity lidí, které brzy začnou uvažovat, co dalšího by kromě pian mohly dělat. A těm chceme pomoci,” říká k projektu Kulturní jádra kavárník Ondřej Kobza. Spolupráce s platformou BU2R, která dlouhodobě podporuje projekty rozvíjející městskou kulturu, je tak logickým krokem. Společně zvolili města Ústí nad Labem, České Budějovice a Kolín, kde projekt Kulturní jádra BU2R spustí. „Cítíme, že je v těchto městech velký potenciál. Jsou zde aktivní lidé, kteří potřebují jenom trochu pomoci při rozvoji vlastních projektů a aktivit nebo na ně získat finance,“ komentuje výběr měst Jakub Stránský z BU2R.

 

Co se bude na náplavce dít?

Koncem června otevře projekt Kulturní jádra BU2R náplavku v Ústí nad Labem. Po vzoru pražské a plzeňské náplavky tak oživí místo s potenciálem na nové ústecké kulturní centrum letošního léta. Na náplavce postaví kontejner, který bude fungovat jako multifunkční kulturní prostor, kde se budou pořádat koncerty a další akce připravené společně s místními lidmi. V současné době spolek Piána na ulici hledá aktivního a nadšeného jedince či skupinu z Ústí nad Labem se zájmem o provozování tohoto kontejneru během léta. Záležitosti spojené s provozem a pořádáním kulturních akcí platforma BU2R a spolek PIána na ulici dále zaštítí.

 

Projekt se nezaměřuje pouze na první tři vybraná města, jeho dosah je mnohem větší. Pro aktivní jedince a kulturní aktivisty z celé České republiky se připravuje přehledný manuál plný praktických rad, tipů a triků, zajímavých nápadů či případových studií, jak a kudy se pustit do oživení svého města. „Doufáme, že tak vzniknou podobné inspirace pro další města a že pravidelně doplňovaný manuál pomůže i těm, kterým se nebudeme moci věnovat tak intenzivně. Naše zkušenosti bychom rádi využili k motivaci a podpoře těch, kteří si své sny teprve plnit chtějí,“ popisuje plány Kobza.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*