Nechybová: Mám už dost zdražování vody

  •  

Stávající cena vody, kterou platí obyvatelé Ústeckého kraje, je podle ústecké primátorky Věry Nechybové nehorázná. Nechybová, která kandiduje za ProKraj, je jedinou ženou v čele kandidátky stran a hnutí, které se ucházejí o přízeň voličů v Ústeckém kraji v říjnových krajských volbách. Podle primátorky je třeba zastavit drancování Ústeckého kraje ve prospěch celé republiky.

Vadí vám, že na severu Čech platíme hodně za vodu. Ale vždyť v orgánech vodárenských společností mají města a obce své zástupce, tedy potažmo mohou ovlivňovat cenu.

Toho neustálého zdražování vody mám už dost. Vadí mi, že s naší vodou hospodaří zahraniční firmy. Chci čistou vodu a opravené rozvody. Když nebudeme posílat peníze do Francie (zahraniční vlastník SčVK), ale správu vody převezmou obce a města, tak můžeme investovat do obnovy, rozvoje vodovodních rozvodů nebo zlevnit vodu. A ano, máte pravdu, obce a města mají své zástupce v představenstvu i dozorčí radě. Sedí v nich současní i bývalí radní, primátoři, starostové, zastupitelé… Nechci nikoho podezřívat z neznalosti, klientelismu či korupce, ale tito představitelé měst nezastupují podle mne v daných orgánech své obyvatele tak, jak by měli. V Libereckém a Ústeckém kraji prodává vodu od roku 2000 francouzský koncern Veolia, který inkasuje 50,01 % zisku!

Říkáte, že jsou zkorumpovaní?

Nevím, jak si jejich nečinnost vysvětlit. Položte si otázku: Proč platíme za vodu stále více, přestože její spotřeba za poslední roky klesá? Takže lidé spotřebují méně vody a platí za ni více? To přece nemá logiku. Když doma šetříte například plynem nebo elektřinou, zaplatíte méně. U vody to neplatí.

Takže jste se rozhodla vyhlásit válku vodárenským gigantům. Jak to chcete udělat?

Zisk má právo kalkulovat do vodného i stočného jen prodejce vody – koncern Veolia, nikoliv vlastník infrastruktury, kterým jsou města a obce. Zisk je navíc odvozován z návratnosti investovaného kapitálu koncernu. Města na žádný zisk ani na návratnost svých investic nárok nemají. Ceny vody navrhuje koncern, ale schvalují je často neinformovaní, v horším případě ovlivnění, politici, kteří pokud drží basu, tak sedí v trafikách, v orgánech „vodárny“ a berou za to odměny, které jim platí lidé v té stále dražší a dražší ceně vody. Laicky řečeno: Z ceny vody, kterou naši občané mají stále dražší, jdou zisky do francouzské společnosti a také do odměn politiků, kteří drží basu. Města stále jen investují do obnovy vodní soustavy a nic z toho nemají. A občan? Tak ten ať platí nehoráznou cenu! Tomu já říkám dost! Je načase, aby společnost začali řídit primátoři a starostové, kterým půjde o dobro svých občanů. Budeme usilovat o to, aby každoročně více než 150 miliónů korun z dividend nekončilo v zahraničí. Chceme, aby tyto peníze byly reinvestovány do obnovy vodárenské infrastruktury a do snížení cen vodného a stočného.

Podle generálního ředitele Severočeské vodárenské společnosti Bronislava Špičáka firma garantuje, že cena vody v letech 2016 až 2020 zůstane pod hranicí sociální únosnosti. Letos akcionáři schválili navýšení ceny vody o 2,1 procenta, tedy na 98 Kč/m3 (vodné 49,68 a stočné 48,32 Kč/m3).

S tvrzením, že cena je na hranici sociální únosnosti, rozhodně nesouhlasím. Ústecký kraj je nejchudší region a máme nejdražší vodu. Přitom paradoxně také v kraji máme dostatečné zdroje pitné vody. A ta cena 98 Kč/m3 je prostě nehorázná!


  •  

1 komentář u Nechybová: Mám už dost zdražování vody

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*