Neexistence školských obvodů může působit problémy

ilustr. obr.
  •  

Neschválení vyhlášky, která by stanovovala školské obvody, tedy oblasti, které spadají pod danou školu, se může městu vymstít.

V úterý ji chtělo vedení města nechat schválit na mimořádném jednání zastupitelstva, ale pro navržený program zvedlo ruku jen 16 členů stran podporujících současnou radu, ostatní chyběli. Opozice se zdržela. Potřebných bylo 19 hlasů. Vyhláška měla platit od ledna, aby se podle ní základní školy zřizované městem řídily již od zápisů do prvních tříd, které začnou 15. ledna.

„Jsme jediným městem v Ústeckém kraji, které naplňuje školský zákon tím, že má jediný obvod, jen formálně. Absencí vyhlášky přesně podle dikce zákona se vystavujeme i možným sankcím. V krajním případě nám obvody může stanovit nadřízený Krajský úřad Ústeckého kraje,“ řekl náměstek primátorky Jiří Madar.

Podle něho se bývalá náměstkyně Jana Bohuňková obrátila na školskou komisi Rady města a požádala o svolání mimořádného zastupitelstva. „Komise si uvědomovala, jak důležité je vyhlášku přijmout tak, aby platila od 1. ledna 2016. Podepsali ji všichni ředitelé základních škol zřizovaných městem,“ uvedl Madar. Pro školy to znamená, že bude pokračovat každoroční chaos v zápisech. Exponované školy budou nadále extrémně zatíženy velkým množstvím odvolání rodičů nepřijatých žáků.

Podle opozičního klubu TOP 09 a nezávislých stejně jako občan má právo zvolit si ošetřujícího lékaře a nikdo mu neurčuje, že primárně má chodit na zdravotní středisko v místě jeho bydliště, tak i rodič by neměl být v možnosti volby základní školy jakkoliv omezován. „Názor rodičů, ale i pedagogů na zavedení školských obvodů není jednotný, na toto téma neproběhla žádná diskuze. Stále více rodičů si je vědomo skutečnosti, že výuka na prvním a druhém stupni je tou nejpodstatnější v životě jejich dítěte, proto někteří chystají změnu svého bydliště jen proto, aby s jistotou umožnili učení svým dětem na škole, kterou si sami vyberou, nebo tam, kde jsou již jejich starší sourozenci,“ prohlásil zastupitel Pavel Štěpař. Opozice chce, aby s ní o vyhlášce vedení města více diskutovalo.

Bezprostředně po ukončení zastupitelstva informovala bývalá náměstkyně Jana Bohuňková primátorku Věru Nechybovou emailem, že se vzdává mandátu členky zastupitelstva. „Paní Bohuňková odvedla na vyhlášce největší kus práce. Lidsky chápu, že pokud její vlastní kolegové kvůli politikaření tuto práci takto dehonestovali a poplivali, nemá chuť pokračovat dál. Za vyhlášku patří jí, ale i jejímu týmu v čele s panem Martinem Noskem velký dík,“ prohlásila primátorka Věra Nechybová.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*