Nejstarší český nosorožec Zamba oslavil narozeniny

  •  

Samice nosorožce tuponosého Zamba dnes v ústecké zoo oslavila své pětačtyřicáté narozeniny.

Od chovatelky Michaly Králové k nim dostala speciální dort ze sena, spařených otrub, jablek, mrkve, hroznového vína, banánů, ananasu, melounu pomeranče a kiwi. Všechny tyto věci má Zamba velmi ráda.

Do Ústí nad Labem dorazila přesně před 35 lety. „Zamba byla odchycena na jedné z výprav tehdejšího ředitele královédvorské zoologické zahrady Josefa Vágnera v rezervaci Umfolozi v Jihoafrické republice. V té době byla asi dvouletá a po krátké karanténě byla spolu s ostatními zvířaty dopravena 31. května 1972 do Zoo Dvůr Králové. Do zoo v Ústí nad Labem přišla 19. listopadu 1980 spolu se samicí Sašou, o 15 dní později, tedy 4. prosince 1980, přišel i samec Dan,“ řekl zoolog Pavel Král. „Byli to první nosorožci, kteří stanuli na půdě tehdy rychle se rozvíjející zoo. Všichni dohromady utvořili stabilní skupinu, velkým úspěchem byla tři odchovaná mláďata, která zplodil Dan se Sašou, Zamba nikdy mláďata neměla. Během dlouhých let prošlo ústeckou zoologickou zahradou celkem devět zvířat,“ dodal.

Od jara roku 2008 zůstala v ústecké zoo Zamba osamocená, Saša a Dan uhynuli krátce po sobě v důsledku vysokého věku, Saše bylo tehdy 43 let a Dan byl o rok starší. Podle Michaly Králové Zamba svoji samotu snáší poměrně dobře a její zdravotní stav odpovídá věku. Je jí věnována zvýšená péče a pozornost, například v chladnějším období pobývá ve výběhu kratší dobu než dříve a prodlužuje se pobyt ve stáji. Také dostává více vitamínů, minerálních doplňků a medikamentů na výživu kloubů, krmná dávka je přizpůsobena jejím chutím.

Zamba - narozeniny 01

Zamba je v současné době nejstarším nosorožcem svého druhu v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Podle údajů v evropské plemenné knize za rok 2014 chová nosorožce tuponosé 77 institucí v počtu 307 zvířat. Poslední aktuální údaje udávají, že je v Evropě pouze sedm jedinců, tři samci a čtyři samice, starších než Zamba. Nejstarším evropským nosorožcem tuponosým je samice Sana z Planete Sauvage ve Francii, které je 50 let.

Ve volné přírodě je situace nosorožců alarmující, neboť se stále stávají obětí pytláků kvůli ilegálnímu lovu. Důvodem jsou jejich rohy a tradiční pověra v jejich zázračné léčivé účinky. Podle údajů mezinárodní organizace Save the Rhino bylo v Africe v roce 2014 zabito pytláky 1.215 jedinců, což je o 211 zvířat více než v roce předchozím. Jsou známy i případy, kdy byla zvířata pouze zraněna a rohy jim byly odřezány ještě za živa, takže utrpení těchto zvířat je nepředstavitelné. Početní stavy asijských nosorožců jsou mnohem nižší, zejména nosorožců sumaterských a jávských – jedná se pouze o několik desítek jedinců. V některých státech byl tento druh zcela vyhuben, příkladem je Vietnam, kde byl v roce 2011 zabit poslední nosorožec jávský zde žijící.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*