Největší výstava ústeckého malíře E. G. Doerella

Zdroj: Muzeum města Ústí nad Labem
  •  

V ústeckém muzeu je připravená nová výstava s názvem E.G.Doerell a jeho svět. Shlédnout jí můžete ve dnech 26. září 2016 až 15. ledna 2017. Jedná se o vůbec největší výstavu z díla Ernsta Gustava Doerella od konce 19.století, na které je představeno více než 150 obrazů, kreseb nebo grafik E. G. Doerella, také jsou vystaveny obrazy jeho syna Ernsta Doerella  a dalších autorů Doerellovských kopií. Ernst Gustav Doerell se narodil 22.srpna 1832 v saském Freibergu, jeho otec pracoval v hornictví, matka byla původem z Teplic.

On sám se nejdříve učil kupcem v obchodě svého strýce v Litoměřicích, záhy ale odešel do Teplic, kde se stal malířem interiérů lázeňských domů. V letech 1856-1858 studoval na pražské akademii, především v ateliéru pozdně romantického krajináře Maxe Haushofera. Od roku 1859 žil v Ústí nad Labem. Ernst Gustav Doerell se v roce 1863 oženil, ale později onemocněl tuberkulózou, které podlehl 18.3.1877. V Ústí nad Labem pracoval jako grafik, byl také jedním z prvních průkopníků fotografie.

Především se ale věnoval krajinomalbě.  Jeho obrazy v pozdně romantickém stylu zachytily mnohokrát krásy labského údolí, především nechybí hrad Střekov, ale zastoupeny jsou také jiná významná místa a města v krajině severozápadních Čech.  Muzeum má ve svých sbírkách největší známý soubor obrazů a kreseb Ernsta Gustava Doerella.

Pro výstavu byla zapůjčena Doerellova díla také ze sbírek Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem, Severočeské galerie v Litoměřicích, Regionálního muzea v Teplicích, Oblastních muzeí v Děčíně, v Mostě nebo v Litoměřicích, případně od dalších institucí nebo soukromých sběratelů.

Muzeum města Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*