Nemocnice využívá nanotechnologie od AGC

  •  

V prostějovské nemocnici byl po rekonstrukci slavnostně uveden do provozu operační sál, ve kterém je vůbec poprvé v České republice použito unikátní AntiBakteriální sklo od AGC.

Nový kabát získal v podobě obkladu stěn a skleněných výplní dělicích příček. Toto speciální sklo využívá antimikrobiální působení iontů stříbra, které ničí 99,9 % bakterií na jeho povrchu. Navíc také brání šíření plísní. Ionty stříbra s bakteriemi reagují, brání jejich metabolismu a narušují dělení buněk, čímž bakterie ničí. Díky této vlastnosti je AntiBakteriální sklo výrobkem vhodným do provozů s přísnými hygienickými nároky, jako jsou nemocnice, soukromé kliniky nebo například lázeňská a restaurační zařízení.

Centrální operační sál v Nemocnici Prostějov tak díky této technologii poskytne lékařům i pacientům hygienicky čisté a vizuálně velmi příjemné prostředí. Antibakteriální sklo, na nějž má AGC světový patent, je dostupné v podobě čirých skel, zrcadel a lakovaných skel v mnoha barevných variacích.

„Bakterií se nikdy úplně nezbavíme a ani by to nebylo dobré, koneckonců nám pomáhají například s trávením. Ale v nemocnicích nám výrazně komplikují život a každé nové řešení, jak s nimi bojovat, vítáme,“ říká o problematice MUDr. Jiří Šťastný, primář centrálních operačních sálů a centrální sterilizace Nemocnice Prostějov, a dodává: „Jsem opravdu rád, že právě naše nemocnice je první, která se může pochlubit, že využívá v boji s bakteriemi nanotechnologie. Navíc sál se skleněnými obklady vypadá skvěle.“

AB_Glass_04

V prostějovském operačním sále bylo instalováno přes 90 m2 čirých a lakovaných skel s antibakteriální úpravou. Většina těchto skel je opatřena i bezpečnostní fólií, která chrání proti vlhkosti a zároveň zajišťuje větší bezpečnost skla v případě rozbití. „Antibakteriální sklo je zatím ještě relativní novinkou, ale po zkušenostech se zahraničními aplikacemi už teď můžeme říci, že se jedná o produkt budoucnosti. Nejen, že chrání před bakteriemi a plísněmi, ale navíc se jedná o produkt s vysokou estetikou a díky široké nabídce barev může doplnit nebo oživit jakýkoliv interiér,“ shrnuje výhody Ivan Zaykov, odborný poradce společnosti AGC právě v oblasti antibakteriálních skel.

Prostějovská nemocnice, která je součástí skupiny Agel, je první v Česku, která Antibakteriální sklo instalovala. Podobné aplikace jsou ale běžné například ve Francii, Belgii, Polsku nebo v Bulharsku. „Na začátku naší cesty byl seminář, který jsem náhodou navštívil. Zde jsem se dozvěděl první, velmi zajímavé informace o tomto skle. Po jednání s vedením nemocnice jsme dostali zelenou pro instalaci tohoto speciálního skla,“ říká Jiří Šťastný.

Antibakteriální sklo je nenáročné na údržbu a velmi snadno se čistí, takže může nemocnicím a dalším provozům s přísnými hygienickými nároky výrazně pomoci v boji s nozokomiálními infekcemi a stále odolnějšími bakteriemi. Ty jsou zodpovědné za to, že se např. pobyt pacientů v nemocnicích často prodlužuje, a tím se léčba prodražuje.

Celková investice včetně výroby skel a jejich instalace dosáhla výše cca 300.000 Kč. Realizaci v Prostějově zajistila královéhradecká společnost AGC Fenestra, která je jedním ze zpracovatelských závodů společnosti AGC Flat Glass Czech. AGC je v současné době jedinou firmou, která tuto novinku využívající nanotechnologii vyrábí a v České republice instaluje


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*