Neštěmice zaměstnávají stovku lidí na VPP

  •  

Jedním z největších zaměstnavatelů v Neštěmicích je místní radnice. V jejích službách nyní působí stovka lidí na veřejně prospěšných pracech.

Dlouhodobě nezaměstnaní lidé si zde nejen vydělají peníze, osvojí pracovní návyky, ale výrazně se podílejí na údržbě celého městského obvodu.

„To jsou důvody, proč jsme se rozhodli jít touto cestou. Jednak se zvýší zaměstnanost a pak zlepší úklid,“ uvedla starostka Neštěmic Yveta Tomková.

Výsledky zatím dávají radnici za pravdu. Takto zaměstnaní lidé, a z velké části jde o místní Romy, si prý práce pro radnici začala vážit. „Dělají za minimální mzdu, tak se ty, co pracují opravdu dobře, snažíme motivovat a odměňovat. Výsledkem je, že když jim začne končit smlouva, hned se ptají po její prodloužení,“ řekla starosta. Velkou zásluhu na tom má i úřednice, která má pracovní party na starosti. Získala si jejich respekt a dokáže je zorganizovat.

Takzvaní vépépáci v Neštěmicích pracují hlavně na úklidu a při údržbě zeleně. Zvládnou ale i některé opravy, velmi dobří jsou třeba při opravách schodišť. „Za takovou opravu zaplatíme jen materiál. Je to výrazná úspora oproti tomu, kdybychom si najali nějakou firmu,“ tvrdí starostka.

Dalším pozitivem je skutečnost, že tito lidé slouží jako příklad svým dětem a okolí. Protože každý den uklízejí, jsou navíc i dalšími strážci pořádku. Když vidí někoho, jak odhazuje odpadky nebo něco ničí, okamžitě ho okřiknou.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*