Nová aplikace pomůže odhalit zápach na Střekově

  •  

Typický zápach z areálu bývalé Setuzy na Střekově stále trápí tamní obyvatele. S množstvím stížností se potýká i magistrát.

Vedení města v současné době připravuje novinku, aplikaci pro mobilní telefony AirQ. Ta funguje tak, že stížnosti zaznamenávají občané pomocí aplikace v mobilním telefonu a odešlou do systému. Systém stížnost vyhodnotí na základě hydrometeorologických dat a emisí zápachu odcházejícího ze zdroje ze zdroje jako oprávněnou, nebo neoprávněnou.

Data získaná z mobilní aplikace AirQ, by měla sloužit jako podklad pro jednání s odpovědnými orgány, které by mohly v rozhodnutích týkajících se jednotlivých provozů zohlednit získané informace a stanovit omezující podmínky či limity pro tyto zdroje.

„Proto uvažujeme o pořízení mobilní aplikace AirQ, jejíž systém slouží k objektivnímu posouzení oprávněných stížností na zápach a posouzení zdroje z hlediska obtěžování zápachem,“ řekl první náměstek primátorky Jiří Madar.

„Stávající systém hlášení podnětů občanů na telefonní linku městského obvodu neumožňuje vyhodnocování stížností na zápach online, protože nemá přístup k informacím o okamžitých povětrnostních podmínkách, rozptylu pachu a naměřeným koncentracím pachu na zdroji. Určení zdroje zápachu v lokalitě s více zdroji tak vychází ze subjektivních pocitů stěžovatelů a ani neumožňuje objektivně konkretizovat místa, odkud zápach pochází,“ vysvětlila primátorka města Věra Nechybová.

„Očekáváme, že takto získané výsledky umožní získat lepší přehled a konkrétní údaje o zdrojích a data pomohou při řízeních vedených s možnými původci zápachu a jednání s příslušnými úřady,“ dodala primátorka Věra Nechybová.

„Protože zápach je opravdu obtěžující, je naší snahou pomoci zejména občanům žijícím na Střekově, a to získáním co nejpřesnějších údajů, které by mohly jednoznačně identifikovat původce zdrojů zápachu,“ uzavřela primátorka Věra Nechybová.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*