Objevili poklad Krajské politické školy KSČ

Stěhování obrazů do Muzea města Ústí nad Labem; archiv Muzea
  •  

„Poklad“ z dob reálného socialismu odhalilo stěhování rektorátu Univerzity J. E. Purkyně do nového kampusu. Při vyklízení sklepa budovy v Hoření ulici našli ústečtí muzejníci část monumentální umělecké výzdoby interiérů bývalé Krajské politické školy KSČ, pro niž byl objekt v osmdesátých letech minulého století vystavěn.

Pět metrů na délku a metr padesát na výšku mají dva monumentální triptychy, které měly podtrhnout význam ideologické centrály komunistů v bývalém Severočeském kraji. Jedno zobrazuje střílení četníků do hornické stávky a druhé krajinu s velkorypadly povrchových dolů. První namaloval ústecký výtvarník Miroslav Houra a jde o citaci z jeho známé obří mozaiky z centra Ústí nad Labem. Druhý obraz pochází z ateliéru Jaromíra Čičatky, taktéž výtvarníka realizujícího řadu monumentálních děl na severu Čech, zejména v novém Mostě. Oba umělci patřili ke špičce výtvarné scény osmdesátých let. Jde po umělecké stránce o hodnotná díla s velkou schopností vypovídat o době svého vzniku.

„Obrazy byly rozložené každý na tři díly, stály vyskládané u zdi v temném sklepě za hromadou různého harampádí. Když jsem si na ně posvítil čelovkou, zatajil se mi dech. Atmosféra té doby z nich přímo sálá,“ popisuje nález historik Martin Krsek. Ten na výzvu univerzity v rámci stěhování rektorátu do nové budovy v kampusu prostory prohlédl. Sklepení ukrývalo například ještě bustu Gottwalda či zarámovaný školní řád politické školy.

Ústecká univerzita objekt převzala krátce po sametové revoluci a některá zákoutí v suterénu zůstala od té doby netknutá. „Když jsme se nastěhovali, tak tady mnozí chtěli ty obrazy vyhodit, zničit. Naštěstí jsem prosadil, aby je jen sundali a někam uložili. Brzy na ně všichni zapomněli. I pro mě bylo překvapení, když se nyní znovu objevily,“ popsal osud umělecké výzdoby zástupce vedoucího katedry výchov uměním Pedagogické fakulty Doc. Mgr. Vladimír Šavel.

Budova ukrývá ještě jedno monumentální dílo v podobě obřích profilů Lenina, Marxe a Engelse. Ta bývala ve vstupní hale a nyní se skrývá za falešnou stěnou ze sádrokartonu. Nalezené obrazy převzalo muzeum a nyní musí projít péčí konzervátora. „Chtěli bychom je v nejbližší době vystavit, snad u nás najdeme dostatečně velkou zeď,“ poznamenává ředitel muzea Václav Houfek.

UJEP Ústí nad Labem

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*