Od září budou dva dny v týdnu vyčleněny pro kardiochirurgii

Foto: www.kzcr.eu
  •  

Od září bude tým specialistů kardiochirurgického oddělení ústecké Masarykovy nemocnice operovat dva dny v týdnu. Do konce července měl tým vyčleněn týdně jeden operační den.  Tým Miroslava Kolesára, který byl od 1. června jmenován primářem kardiochirurgického oddělení, před prázdninami uskutečnil historicky první zdařilé kardiochirurgické operace v regionu severozápadních Čech.

„Nadále budeme zařazovat do operačního programu i pacienty akutní a spektrum operačních zákroků se posune směrem od jednodušších k výkonům kombinovaným. Již nyní zařazujeme do operačního programu kromě elektivních i akutní výkony, tyto výkony jsou zatíženy vyšším operačním rizikem. V další etapě to budou implantace srdečních chlopní, chlopenní plastiky, eventuálně kombinované výkony jako bypass s výkonem na mitrální nebo aortální chlopni,“ informoval primář Miroslav Kolesár.

„Zpočátku samozřejmě byly počty výkonů nižší, primárně byla nejdůležitější bezpečnost pacienta. Všechny operace i rekonvalescence v průběhu hospitalizace proběhly bez komplikací. A to i díky zkušeným lékařům a nelékařskému personálu s letitými zkušenostmi z jiných kardiochirurgických pracovišť. Velkou zásluhu na tom má i vrchní sestra Regina Gavlasová se svým týmem a také kolegyně a kolegové ze všech oddělení, kteří se podílí na péči o naše pacienty,“ dodal primář Kolesár.

„Za vedení společnosti mohu slíbit, že vynaložíme veškeré úsilí k získání statutu Centra komplexní kardiovaskulární péče, které si obyvatelé Ústeckého kraje zaslouží. Do získání statutu však musíme provoz kardiochirurgie hradit z vlastních prostředků,“ řekl Jiří Novák, který předal ministru zdravotnictví ČR Adamu Vojtěchovi žádost o rozšíření statutu „Centra vysoce specializované kardiovaskulární péče“ na „Centrum komplexní kardiovaskulární péče“ při jeho návštěvě Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem letos 19. března.

Kardiochirurgické oddělení vzniklo v ústecké nemocnici 1. ledna letošního roku vedle kardiologické kliniky.  Jeho úspěšná činnost je předpokladem pro získání statutu Centra komplexní kardiovaskulární péče, které chybí pro region Ústeckého kraje a jeho spádovou oblastí by byly i sousedící kraje Karlovarský a Liberecký.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*