Pacientům s rakovinou pomůže nový přístroj

  •  

Pacienti ze severních Čech trpící rakovinou budou moci v Krajská zdravotní absolvovat nejmodernější vyšetření. Společnost v ústecké Masarykově nemocnici uvedla do provozu unikátní přístroje PET/CT – pozitronovou emisní a RTG počítačová tomografii.

Podle Aleše Chodackiho, primáře oddělení nukleární medicíny, vyšetření prostřednictvím PET/CT spojuje dvě diagnostické metody v jednu a to pozitronovou emisní tomografii (PET) a počítačovou tomografii (CT), které se provádějí téměř současně. „Při PET vyšetření je pacientovi nitrožilně podáno malé množství radioaktivní látky, která se po určitou dobu vychytává v jeho těle. Tato část vyšetření umožňuje posoudit metabolizmus ve tkáních. Při CT vyšetření se naopak využívá rentgenových paprsků, které procházejí tělem pacienta, a následně detailně vykreslí strukturu vyšetřovaných orgánů. Pro lepší vzájemné odlišení orgánů a cévních struktur je možné během CT vyšetření do žíly ještě aplikovat kontrastní látku. Toto vyšetření je jednou z nejpřesnějších diagnostických metod současné medicíny a může pomoci k důkladnější diagnostice nemoci. Je využíváno nejen při volbě správné terapie, ale i ke kontrole účinků zvolené léčby a k pacientovi je šetrnější,“ vysvětlil Aleš Chodacki.

Generální ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala uvedl, že skener PET/CT pořídili za téměř 68,5 milionu korun a to hlavně za pomoci dotace. „Zbylých 15% ve výši 10, 26 milionu korun uhradila Krajská zdravotní z prostředků Ústeckého kraje, který z pozice jediného akcionáře Krajské zdravotní navýšil základní jmění se záměrem jeho využití formou spoluúčasti při realizacích dotačních zdrojů. Zároveň musím zmínit, že rekonstrukce onkologického pavilonu ústecké Masarykovy nemocnice vstupuje do další etapy modernizace, kdy na řadu přijdou vnější prostory. V tomto týdnu vyhlásíme výběrové řízení na zhotovitele nové fasády budovy včetně zateplení, po kterém dojde k vybudování lékárny v pavilonu a poté přijde na řadu rekonstrukce stávajícího parkoviště, které se rozroste o nová místa,“ dodal Petr Fiala.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*