Čtyřicet patchworkových dek z mezinárodní textilní výstavy Prague Patchwork Meeting získala novorozenecká jednotka intenzivní péče ústecké Masarykovy nemocnice. Ručně šité přikrývky, které zdravotníci používají jako přehoz přes inkubátory, zajistí nedonošeným miminkům pocit maminčina lůna.
„Před šesti lety jsme se třemi kolegyněmi ušily první patchworkové deky na inkubátory, jejichž využití se velmi osvědčilo. Patchwork je technika šití a prošívání textilu, která vznikla v Americe a postupně získala příznivce po celém světě a dostala se i k nám. Deky využíváme raději než klasické přehozy na inkubátory z několika důvodů. Jedním je ekonomický přínos, navíc tím, že jsou patchworkové deky vzorované, zpříjemňují nemocniční prostředí jednotky intenzivní péče, kdy ho přibližují domácímu. Dají se prát a rodiče si je chválí,“ řekla hlavní sestra ústecké Masarykovy nemocnice Markéta Svobodová.
Patchworkové deky zdravotní personál novorozeneckých jednotek využívá k zastínění inkubátorů, v nichž jsou umístěna předčasně narozená miminka.
„Jelikož se jedná o nezralé předčasně narozené novorozence, zakrytím inkubátoru u takových dětí vytváříme ticho, klid, přítmí a pocit bezpečí. Díky štědrým dárcům a organizaci ředitelky mezinárodní textilní výstavy Prague Patchwork Meeting Jany Štěrbové patchworkové deky neputují jen k nám do perinatologického centra v Ústí nad Labem, ale také do dalších pracovišť pro hospitalizaci předčasně narozených novorozenců v našich nemocnicích,“ dodala Markéta Svobodová.
Přidat komentář