Poklady mohou být i z textilu, prozradí dětem archeoložka

  •  

Do ústeckého Fokus kafe se od podzimu vracejí speciální „přátelská setkání s vědou“, určená především dětem – Café Nobel Bez kofeinu. Budou se konat každý měsíc, vždy v úterý před druhým čtvrtkem. Hostem toho prvního bude 10. listopadu archeoložka Helena Březinová.

Výroba textilií a jejich každodenní použití byly nedílnou součástí života našich předků v pravěku i ve středověku. Jakým způsobem textilie vznikaly a co se po jejich výrobě dochovalo na archeologických nalezištích? „Textilie se od počátku vyráběly z rostlinných a živočišných vláken, která se v zemi poměrně rychle rozpadají. V archeologických vrstvách se proto pozůstatky různých látek a oděvů nacházejí jenom zřídka – občas se to ale přece jen podaří,“ říká koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský. Vzácné nálezy přinášejí zajímavé poznatky o různých textilních technikách, materiálech, vzorech, barvách, vazbách i o způsobu jejich používání. A právě o tom bude dětem vyprávět archeoložka Helena Březinová z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.

Pravěkým a středověkým textilem se Helena Březinová zabývá už od svých vysokoškolských studií. V současnosti je vedoucí restaurátorských laboratoří Archeologického ústavu, kde zkoumá právě vzácné nálezy starých textilií. Něco málo ze své práce i z historie výroby textilu a odívání představí v úterý 10. listopadu od 16:30 hodin také dětským návštěvníkům Café Nobel Bez kofeinu v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem.

Na „bezkofeinovou“ variantu Café Nobel mají dospělí přístup pouze v doprovodu dětí – bez nich jedině v případě, že do začátku přednášky nebude naplněna kapacita kavárny.

Místa si můžete rezervovat na adrese fokuskafe-usti@fokuslabe.cz. Další informace naleznete na webu cafenobel.ujep.cz.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*