Policie obvinila herce Jiřího Maryška za komentář na Facebooku

Herec Jiří Maryško a jeho facebookový status. Foto: repro Facebook a Miroslav Rosendorf
  •  

Policie obvinila ze dvou trestných činů herce Jiřího Maryška. V kauze padlo jeho facebookového vtipu několik trestních oznámení. 

Herec, který působí mimo jiné ve spolku Činoherák Ústí, zveřejnil na sociální síti Facebook fotografii z filmu Lidice zachycující popravu s komentářem, že si takto představuje úklid ústeckého magistrátu. Vyjmenoval přitom konkrétní bývalé i současné zastupitele a občany Ústí nad Labem.

Krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová pro ČTK řekla, že jde o podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a trestný čin výtržnictví. „Podezřelý na počátku měsíce února prostřednictvím sítě Facebook zveřejnil nevhodný komentář, který naplnil skutkovou podstatu uvedených trestných činů. Za uvedené jednání mu hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od šesti měsíců do tří let,“ řekla Hyšplerová.

Maryško u snímku zmínil jména několika ústeckých politiků. Mimo jiné bývalého primátora Víta Mandíka, poslankyně Zuzany Kailové (oba ČSSD). Mezi vyjmenovanými lidmi byla i zastupitelka Květoslava Čelišová (KSČM). I ona se obrátila na policii. „Mám pochopení pro humor, ale  tohle nemělo s vtipem nic společného. Bylo to hloupé a ubohé,“ řekla Čelišová. Trestní oznámení podal i mluvčí Památníků Terezín a místopředseda ústecké ODS Tomáš Rieger. „Pana Maryška neznám, ale spojovat zcela nevinné oběti s politickými oponenty, považuji za pohrdání oběťmi války,“ uvedl.

Proti použití fotografie znázorňující popravu v Lidicích se ohradili i přeživší. „My, lidické ženy a děti, jsme velice pobouřeni tím, co jste si dovolil napsat a prezentovat na svém facebookovém profilu. Nevím, pane Maryško, co byste asi řekl, kdyby takhle zhanobil někdo Vaši rodinu. Z 203 žen, které musely 10. června 1942 opustit své domovy, přišly o muže a děti a byly uvězněny v koncentračních táborech, se po válce do Československa vrátilo 143 žen, dnes žijí pouze tři. Nejstarší je 92 let a nejmladší je 89,“ napsal Pavel Horejšovský, který patří mezi 17 přeživších lidických dětí, ve stanovisku Českého svazu bojovníků za svobodu.

Maryško se na svém facebookovém profilu nakonec omluvil. „Omlouvám se všem bojovníkům za svobodu, lidickým obětem a všem, kterých se dotklo mé nešťastné spojení obrázku z filmu Lidice s představiteli ústecké žumpy – s lidmi, kteří škodili a škodí jak v politice, tak na sociálních sítích a komentářích pod internetovými články. Někteří z nich nám už rok, bez povšimnutí správců serverů, nadávají do Židů, obřezanců, feťáků, havloidů a často vyhrožují likvidací,“ napsal Maryško.

Město se odmítlo k „vtipu“ na sociální síti nějak postavit. Odsouzení takových útoků proti obyvatelům i zastupitelům Ústí žádali na zatím posledním zasedání komunističtí zastupitelé. Nakonec se sešly tři návrhy, další připravilo Pro! Ústí a TOP 09, ale ani jeden z nich neprošel.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*