Poradna: Nejčastější úrazy o prázdninách

  •  

Jdou tady letní prázdniny a doba dovolených. Lékaři bijí na poplach. Každoročně se totiž setkávají s typickými úrazy pro toto období, podobně jako třeba poranění světlicemi typické pro oslavy Silvestra.

Pro prázdninové období jsou typické a bohužel většinou zbytečné úrazy. Lidé a v největší míře děti, přeceňují své síly, schopnosti a trénovanost. Navíc nemalou roli hraje i užívání alkoholu.

Nejčastější a bohužel i nejzávažnější jsou následky skoků do neznámé vody. Dochází k úrazu krční páteře, která může skončit až úplným ochrnutím všech končetin a dokonce i poruchou dýchání. Těchto případů jsem viděl ve své praxi mnoho a musím říci, že jsem já osobně již do vody neskočil mnoho let. Možná až přehnaná opatrnost, ale když člověk vidí následky těchto úrazů, tak se není čemu divit.

Lidé o prázdninách jezdí i více na kole, někdy bez zkušeností a dokonce i bez ochranných pomůcek. O poranění na kole jsem již psal, tak jen zdůrazňuji – noste přilby a nepijte alkohol.

K dalším aktivitám patří atypické sporty, typu bangee, zorbing, paragliding a mnoho dalších. Poranění z těchto sportů můžou být také závažná, a proto je provozujte s firmami, které mají zkušenosti a hlavně s použitím všech ochranných pomůcek.

Jedná se o atypickou poradnu s ne nepříliš odbornými radami, ale vyzývám tímto „prázdninové sportovce“:
–          Nepřeceňujte své schopnosti a trénovanost
–          Používejte při sportech veškeré ochranné pomůcky
–          Nepožívejte alkohol
–          Neskákejte do neznámé vody
–          Jezděte na kole a lodích opatrně a s přehledem
–          Zbytečně neriskujte
Jen tak můžete zamezit zbytečným poraněním a my lékaři budeme mít méně práce.

MUDr. Jiří Madar
Ortopedie
Klinika TORNERO s.r.o.
Ústí nad Labem
www.klinikatornero.cz
Dotazy do poradny posílejte na e-mail: redakce@zitusti.cz


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*