Poslední dochovaný automat na výrobu lahví už je v suchu

Foto: Muzeum města ÚnL
  •  

Stoletý stroj na výrobu lahví, poslední svého druhu v Čechách, se po náročném transportu zařadil mezi technické památky ústeckého muzea. Bezmála deset tun vážící kolos připomínající mnohorukého pavouka stěhovali muzejníci nadvakrát, první pokus zmařila nečekaně velká hmotnost zařízení.

„Tento automatický stroj vyvinutý v USA roku 1905 vynálezcem Michaelem J. Owensem přinesl revoluci do výroby lahví. Zatímco ručně byl dělník schopen v nesmírně těžkých podmínkách vyrobit kolem padesáti lahví denně, automat značky „Owens“ jich zvládl i víc než tři tisícovky,“ poznamenal kurátor sbírky lahví Jakub Doležel, autor nedávné výstavy Flaška o dějinách Ústecké sklárny. Ta byla založena roku 1876 coby největší lahvárna v Rakousko-Uhersku, fungovala do roku 1997 a před čtyřmi lety opuštěný areál podlehl demolici.

Do Čech Owensova novinka dorazila krátce před první světovou válkou. Ústecká sklárna spustila první stroj roku 1913. Jediný známý dochovaný exemplář muzejníci objevili v Dubí před sídlem sklárny Union Lesní Brána. „Stojí tam pod širým nebem jako pomník už od osmdesátých let, je notně zrezivělý, doslova se rozpadá před očima a některé části už mu chybí. Přesto je to mimořádná technická památka, která si zaslouží muzejní péči. S majitelem jsme se dohodli na trvalé zápůjčce,“ poznamenal vedoucí historického oddělení Martin Krsek.

Tento konkrétní stroj vznikl v roce 1929 v licenční výrobě v Berlíně pro sklárnu Fischmann a synové v Dubí. Pracoval nepřetržitě neuvěřitelných 53 let. Roku 1982 ho skláři odstavili jako vůbec poslední provozovaný Owens v Československu a po vyřazení putoval rovnou na podstavec. Dokonce o něm tehdy vznikl i dokumentární film. Stroj muzejníci uskladnili v suché hale. Tady projde základní konzervací a bude čekat na příležitost k vystavení v plánované průmyslové expozici v Ústí nad Labem.

Muzea města Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*