Přední český klimatolog na UJEP

  •  

Na Den Země, 22. dubna, si každoročně připomínáme důležitost ochrany naší planety a životního prostředí. Letos se k oslavám Dne Země připojí i ústecká univerzita. Fakulta životního prostředí a Přírodovědecká fakulta UJEP připravily bohatý program na téma „Země a klima“. Součástí budou přednášky odborníků z UJEP a předního českého klimatologa Radima Tolasze z ČHMÚ, pokusy i výstava fotografií.

Dopady klimatické změny se promítají do různých sektorů našeho života a pociťujeme je stále častěji i u nás v Česku, i když si to možná ani neuvědomujeme. I proto je právě klimatické změně věnována velká část Dne Země na UJEP. „Téma ‚Země a klima‘ se prolíná celým programem, podíváme se na něj však z několika různých pohledů,“ představuje hlavní myšlenku členka organizačního týmu Diana Polanská Nebeská.

Hlavní témata je možné shrnout do čtyř bodů:

země (půda) – kontaminace půdy, zadržení vody v půdě, vermikompostování,

země (státy) – klimatická změna v číslech na mapách světa,

ze mě – osobní uhlíková stopa a jak ji snížit,

Země – naše planeta očima klimatologa.

Jsou připraveny přednášky odborníků z UJEP, avšak také významného hosta, předního českého klimatologa RNDr. Radima Tolasze, Ph.D., z Českého hydrometeorologického ústavu. Nebude chybět ani pestrý doprovodný program. Ukážeme si, jak lze rychle měřit kontaminaci půdy přímo v terénu, co ovlivňuje schopnost půdy zadržovat vodu, jakou roli hrají při kompostování žížaly nebo jak vypadají důsledky klimatické změny na mapách světa. Součástí programu bude zahájení výstavy fotografií fotosoutěže na téma Země a klima, která byla u příležitosti Dne Země na UJEP vyhlášena. O vítězích soutěže rozhodne hlasování veřejnosti, ke kterému se budou moci návštěvníci akce připojit, a sami se tak zařadit do losování o ceny od UJEP.

Přijďte oslavit Den Země na UJEP, Centrum přírodovědných a technických oborů UJEP (Pasteurova 15), .

Tady je program:

10:00 – O životě a uhlíku v půdě (doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D., FŽP UJEP)

11:00 – Geografie jídla: o (ne)udržitelnosti zemědělsko-potravinových systémů (Mgr. Zdeňka Smutná, PřF UJEP)

9:00 – 14:00 – Doprovodný program (pokusy, výstava, infostánky…)

15:30 – Oficiální zahájení výstavy fotografií „Země a klima“

16:00 – Klimatická změna: fakta a mýty (RNDr. Radim Tolasz, Ph.D., ČHMÚ)

 

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*