Přežila nálet, teď továrna podlehne bagrům

  •  

Demolice čeká někdejší správní budovu i výrobní areál význačné továrny na barvy a laky Dürschmidt v Žižkově ulici. Jeden z největších výrobců barev a laků v Čechách tu působil do roku 1950, pak budovy využíval národní podnik Drogerie. Komplex jako jeden z mála ve čtvrti Ostrov přestál bez zásadních škod bombardování z konce války.

„Původní budovy nevyhověly při našem posouzení možnosti využít je pro nový záměr. Areál byl různě dostavován kvůli poškození při náletu. Máme už demoliční výměr. Demolice bude postupná a do dvou let by měl být prostor připravený na novou výstavbu,“ reagoval na dotaz muzejníků majitel areálu Jiří Krejčí ze společnosti Sartoreality. Společnost plánuje stavbu nových budov pro lehkou výrobu a služby, zatím nemá konkrétní architektonický návrh. V sousedství už v minulosti vystavěla za částečného využití stávajících staveb takzvaný Sartopark, který ale neprojevuje vyšší architektonické ambice.

Firma Carla Dürschmidta se odkazovala k datu založení 1857. Specializovala se na výrobu laků, fermeží a barev. Populární byly například její krycí lak na vagóny. Měla vybudovanou síť prodejen a skladů v řadě zemí. V době svého největšího rozkvětu v meziválečné éře zaměstnávala 400 lidí. V muzejních sbírkách se nachází několik obalů od Dürschmidtových výrobků – plechovky od barev a skleněné lahvičky od laků. „Zrovna minulý týden nám nálezce Alex Krejčí přinesl lahvičku s vylisovaným podpisem Dürschmidta a firemním logem v podobě antické alegorie spravedlnosti – tedy dámy s mečem a vahami,“ poznamenal kurátor sbírky techniky Martin Krsek.

Muzeum města Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*