Pro AGC Glass Europe se loňský rok vyvíjel velmi dobře

  •  

Zvláště závody v České republice si podle předsedy představenstva AGC Flat Glass Czech a viceprezidenta AGC Flat Glass Europe Pavla Šedlbauera vedly velmi dobře.

Na konci roku jste pro rozhovorech se zaměstnanci sršel optimismem, co se týče AGC a jejích výsledků. Jaký tedy byl rok 2015?

Sršel – to je trochu silné slovo. Já jsem naznačoval, protože zaměstnanci si to zaslouží slyšet. Optimismus je ale namístě. Především tady v Čechách si všechny naše operace vedou velmi solidně. Nicméně nesmíme zapomínat, že jsme součástí celku. Že dobrá situace v Čechách je také díky tomu, že firma věnovala největší investice právě do Čech. Nyní je doba, kdy bude naší povinností to trochu firmě vrátit. Čili, jsme optimističtí, hlavně v Čechách a i v Evropě. Ale naše stavební divize je evropsky stále ve ztrátě. Takže je třeba být opatrný, i když trend je pozitivní.

Chválil jste Čechy a opakovaně mluvíte o Řetenicích. Proč?

Na všech třech linkách drží velmi vysoké výnosy a všechny fungují naprosto perfektně. Vyzdvihuji je hlavně kvůli tomu, čeho dosáhly na nové technologii, která je opravdu převratná. Nikdo jiný ji ve světě neprovozuje. Měla výrazný vliv na snížení výrobních nákladů. A zároveň přinesla výrazné snížení emisí. To je určitě zajímavé pro obyvatele Teplic, protože tu převažují západní větry. Úsilím místního týmu i centrály ta linka jede tak brilantně, že je to mnohem lepší, než jsme vůbec čekali.

Když mluvíte o optimismu, projevilo se, že skončila ekonomická krize?

V automobilovém průmyslu to tak vypadá, i když se vždy vyskytnou nějaké výkyvy. Navíc vzrostl náš podíl na trhu, takže i to se projevilo. V oblasti stavebního skla není krize ještě zcela zažehnaná, ale všechny signály naznačují, že v roce 2016 bychom se měli pohybovat v mnohem příznivějších číslech.

Před zaměstnanci jste zmiňoval nedobrou situaci v Rusku. Projevuje se ve vašem podnikání napětí mezi západem a Ruskou federací?

Projevují se dopady restrikcí kvůli Ukrajině, protože ruská ekonomika viditelně padá. Navzdory tomu, co prezident Putin tvrdí. A samozřejmě se projevuje i vliv nízkých cen energií. Nyní čekáme, jak se projeví napětí mezi Ruskem a Tureckem, protože poměrně hodně firem, které vyrábějí naše ploché sklo, exportovalo do Turecka. Pokud vznikne nějaké embargo, tak to sklo zůstane na ruském trhu a o to se zvýší konkurence.

ČNB možná v roce 2016 uvolní hodnoty koruny k euru. Některé podniky po tom volají, jiné se toho obávají. Co to bude znamenat pro AGC?

Vůbec nic. My veškeré naše výkazy děláme v eurech. Pro nás je dnes euro mnohem důležitější než koruna. Podle našich analýz bude něco levnější a něco dražší, ale nakonec se to navzájem vykompenzuje.

České závody AGC jedou naplno a v Česku klesá nezaměstnanost. Nemáte problém sehnat zaměstnance?

Začíná to být problém. Třeba ve zmiňovaných Řetenicích je situace stabilizovaná, ale potenciální problémy jsou v Chudeřicích, kde máme vyšší fluktuaci a vysoký počet pracovních míst. Pokud potřebujete nahradit někoho, kdo třeba odešel do důchodu, není lehké najít kvalifikovanou pracovní sílu.

Pomáhá v tom vaše škola?

Určitě ano. Ta je pro nás základ. My už ve škole vštěpujeme mladým lidem firemní kulturu, takže po studiu velmi snadno zapadnou do našich kolektivů. Ale nemůže vyřešit třeba situaci v Chudeřicích, kde je potřeba opravdu kvantum lidí, kteří pracují manuálně. Kupodivu jsou to většinou ženy, protože jsou pečlivější.

Před nedávnem jste dostali ocenění za sociálně odpovědnou formu v Ústeckém kraji. Jak jde takové ocenění dohromady s tvrdým byznysem, který AGC bezpochyby provozuje?

Je za tím mnoho věcí, například i oceňování nejlepších zaměstnanců medailemi. Ale především otevřená komunikace jak s odborovou organizací, tak zaměstnanci. Říkali jsme jim vždy pravdu, i když třeba byla nepříjemná. A nakonec jsme se vždy dokázali nějak sladit. Lidé samozřejmě nebudou vždy stoprocentně spokojení a nebudou vše chválit. Ale celkový firemní obraz je díky tomu všemu příznivý. A proto ta ocenění získáváme.

AGC není v Teplicích jen sklo, ale i fotbal. Jaká je jeho situace a jak to vypadá s případným dalším sponzorem pro klub?

Snažíme se stále sehnat nějaké drobné sponzory i většího partnera. To se zatím příliš nedaří, jsou to spíše jen takové drobky. Vinu na tom určitě má i image českého fotbalu u veřejnosti, na kterou dlouhodobě upozorňujeme. Bohužel zatím nějaké výrazné změny nejsou. Stále proto doufáme, že se profesionální liga osamostatní, což by určitě přineslo větší transparentnost. O to nám jde, tak se chová naše firma a chceme, aby se tak chovala i ta část, která se nazývá fotbal. Také chápu, že mnohé firmy stále mají hluboko do kapsy a nechce se jim dávat peníze do fotbalu.

A co umístění v tabulce?

S tím samozřejmě nyní příliš spokojení nejsme. Ale snažíme se měnit způsob hry, což byl náš cíl. Abychom k fotbalu přilákali více lidí, což by zase mohlo nalákat sponzory. Ale na druhou stranou, když jsme se k tomu rozhodli, tak nás trenéři upozornili, že mohou vzniknout problémy. Protože budeme hrát otevřeně a hodně dopředu. Ale věřím tomu, že se to podaří zvládnout a budeme mít nové mužstvo s novým herním stylem. Pak přijdou i výsledky.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*