Rada dala zelenou dotaci spolku Činoherák, radní Haidler rezignoval

  •  

Ústí nad Labem – Ve stejný den a téměř ve stejný okamžik, co rada města schválila dotaci pro Spolek Činoherák ve výši 6,6 milionu korun, rezignoval radní pro kulturu, herec a režisér Jaroslav Achab Haidler (PRO!Ústí). Rezignaci oficiálně předá do rukou primátora Ústí nad Labem Josefa Zikmunda (ANO).
Rezignaci předcházelo oznámení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, že šetří současné financování představení spolku Činoherák Ústí a zajímá ho, podle mluvčího úřadu Martina Švandy, zda nebyl porušen zákon o veřejných zakázkách. Hotová představení totiž od spolku kupuje Činoherní studio města Ústí nad Labem, které je příspěvkovou organizací a jejím ředitelem je radní Jaroslav Achab Haidler. Představení, každé za 71 400 korun, má podle smlouvy Činoherní studio nakoupit do 30. června za celkem pět milionů korun . Cenu představení stanovil radní údajně podle ceny obvyklé v Severočeském divadle opery a baletu, a to bez ohledu na jeho výpravnost či obsazenost herci. Haidler odmítá, že jde o účelové dělení zakázky na podlimitní a obcházení zákona.
Středeční rozhodnutí rady o přidělení dotace Spolku Činoherák ve výši 6,6 milionu korun musí schválit za dva týdny zastupitelstvo. Rezignací chce Jaroslav Achab Haidler udajně otevřít cestu pro schválení dotace a současně udžet čistý štít svého hnutí a celé koalice. „Podpisem koaliční smlouvy hnutí ANO Ústí nad Labem a PRO!Ústí jsme se zavázali, že jako zastupitelé města přijímáme za všechna svá rozhodnutí politickou odpovědnost“, uvádí radní v prohlášení pro média. „Uvědomil jsem si, že téma financování spolku Činoherák jsem měl daleko více konzultovat se všemi zúčastněnými stranami a zejména s ostatními radními města. Přiznávám rovněž, že jsem dostatečně nedocenil, jak může být při jednání o financování spolku Činoherák vnímán veřejností můj údajný střet zájmů. Chci věřit, že pro všechny, kdož ve svých funkcích pochybili, se přiznání osobní odpovědnosti stane samozřejmostí. A především doufám, že tento můj krok přispěje k tomu, aby Činoherák finanční podporu od města získal a neodmyslitelnou součástí Ústí nad Labem zůstal“, sděluje Haidler ve svém prohlášení.
„Rezignaci pana Achaba Haidlera vnímáme jako pozitivní skutečnost pro město i „činoherní kulturu“ ve městě. Jeho argumentům, již ale nerozumíme. Koncepci ani grant nepřipravil. Před svou rezignací rozdal netransparentně finance za první pololetí,  navrhl zrušení příspěvkové organizace města a odhlasoval dotaci „sám pro sebe“ na druhé pololetí“, uvedl v reakci na odstoupení radního lídr Ústeckého fóra občanu (UFO) a městský zastupitel Jiří Madar, který již dříve upozorňoval na netransparentí financování ústecké činohry.
Spolek Činoherák dostal letos již dotaci 900.000 korun od ministerstva kultury. Požadovaných 1,2 milionu korun od Ústeckého kraje Činoherák se sídlem v Praze nezískal, protože nesplnil jednu z podmínek dotace – mít sídlo na území kraje.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*