FOTO, VIDEO: Radikálové pochodovali Ústím, policie jich 10 zadržela

  •  

Stovky radikálů dorazily na první máj do Ústí nad Labem. Na shromáždění a následný pochod městem Dělnické strany sociální spravedlnosti se vydalo na tři sta lidí. Zhruba 300 bylo i jejich odpůrců ze strany levicových radikálů.

Policii se ale až na drobné výjimky podařilo skupiny držet v dostatečné vzdálenosti od sebe.

Policie na všech příjezdových cestách do Ústí kontrolovala auta i pasažéry, kteří přijížděli vlakem. Zabavila 30 zbraní. „Většinou šlo o násady a tyče,“ uvedla krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková. Zadržených antifašistů i pravicových radikálů bylo podle ní deset. „Předvedeno bylo celkem deset osob, z toho devět pro přestupky napadení policistů nebo neuposlechnutí výzvy a jedna osoba pro trestný čin útoku na úřední osobu,“ dodala mluvčí.

Shromáždění příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a následný pochod městem měly začít ve 14 hodin. Začalo se nakonec o hodinu a půl později. Do davu příznivců dělnické strany se dostali i lidé ze Strany zelených s transparentem „Čechy mechům. “

VIDEO: Pochod radikálů 1.5.2014 Ústí nad Labem

 

Akce DSSS a následný pochod jejích příznivců městem se obešel bez větších incidentů. Policie řešila několik drobných potyček s antifašisty. Při pochodu, kdy jeho účastníci skandovali hesla jako „Čechy Čechům. Cikáni do práce. Dejte nám zbraně, my půjdeme na ně!“, došlo k několika střetům. Nejrizikovějším místem na trase pochodu byla Klíšská ulice. U Mánesových sadů čekaly asi tři stovky antifašistů a místních Romů. Ulici ale uzavřeli těžkooděnci, obě skupiny se k sobě nedostaly ani na sto metrů. Na několika místech trasy pochodu byli skupinky lidí s transparenty, které s pochodem radikálů nesouhlasili, i lidé z Člověka v tísni, kteří byli oblečení do klaunských kostýmů, tancovali a drželi cedule s nápisem „Úklidová služba, zametáme špínu.“

V ulicích Ústí bylo dnes asi 700 policistů, včetně pořádkových jednotek z Ústeckého, Libereckého a Jihomoravského kraje. Bezpečnostní opatření trvala až do večera, protože po oficiálním skončení akce část radikálů v Ústáí setrvávala. V malých skupinách vyrazili do restaurací.

Pochod na několik hodin částečně ochromil městskou hromadnou dopravu. Nejezdily trolejbusy a zastávky centru města nebyly v provozu. Dopravní podnik nasadil na celý den jen autobusy. Od 12:00 spoje jezdily po objízdných trasách trasách. Po skončení pochodů se doprava v Ústí, včetně MHD obnovila.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*