Realitní kanceláře stěhují do Mojžíře lidi z celé ČR

  •  

Jednou z problematických částí Ústí nad Labem je v posledních letech Mojžíř. Neštěmická radnice na zlepšení situace pracuje. Některé věci se podařily, další jsou ale velmi obtížné, konstatuje starostka Neštěmic Yveta Tomková.

Podle poslední analýzy o vyloučených lokalitách patří Mojžíř k jedné z největších na severu Čech. Máte nějaké nástroje a možnosti, jak situaci v Mojžíři řešit?

Možnosti městského obvodu i města jsou velmi omezené. Téměř všechny domy a byty na sídlišti jsou v soukromých rukách. Neštěmický obvod se snaží udržet pořádek tím, že tam denně uklízení pracovníci VPP, zavedli jsme dohledovou službu, která se velmi osvědčila. Pracují v ní místní Romové, kteří sídliště znají a u jeho obyvatel mají autoritu. Snažíme se místní lidi předsvědčovat, aby dávali děti do školek. Pokud děti ze sociálně vyloučeného prostředí do školek nechodí, jsou už od první třídy diskvalifikované, neumí spoustu věcí, nemají klasické návyky. Letos se nám takto podařilo přesvědčit asi deset rodin. I když se to nezdá moc, považuji to za velký úspěch. Celkově ale my jen situaci zklidňujeme a snažíme se udržet křehký sociální smír. Řešením by samozřejmě bylo, kdybychom postupně vykupovali byty od soukromníků a sami si tak mohli rozhodovat, koho do nich nastěhujeme. Velmi často se stává, že realitní kanceláře stěhují do Mojžíře lidi z opačného konce Česka jen proto, že byty jsou tady levné. Problém ale je samozřejmě nedostatek peněz. Celý neštěmický obvod má na investice ročně asi 2 miliony korun a z toho si nemůžeme dovolit byty vykupovat. Myslím si, že by nejen Ústí nad Labem, ale i dalším městům měl pomoci stát. Je hezké, že vláda vypsala dotace na bourání vybydlených domů. Tomu případnému bourání ale musí předcházet získání těchto nemovitostí do majektu obcí. Proto by měl stát myslet i tímto směrem.

Na co si lidé v Mojžíři nejčastěji stěžují?

Kromě nepořádku je to i časté rušení nočního klidu a celodenní narušování veřejného pořádku. Alespoň částečně se situace zlepšila po uzavření problémového baru Mon Cherry. V jeho okolí se scházely desítky lidí, byl tam hluk, výjimečné nebyly ani rvačky a napadání. Díky spolupráci se všemi úřady se přišlo na to, že objekt není pro provozování baru vůbec zkolaudovaný. Provozovatel ho tedy musel uzavřít. Pokud ho bude chtít otevřít znovu, musí projít standardním stavebním řízením, což není otázka jednoho dvou měsíců. Věřím, že nejen uzavření tohoto podniku, ale i stálé hlídky městské policie přispějí ke zvýšení bezpečnosti v Mojžíři. V radě města máte na starost právě bezpečnost a také městskou policii. Ta letos přijala 20 nových strážníků.

Plánujete ještě další zvýšení jejich počtu?

Rádi bychom ještě letos přijali 10 nových strážníků. Ráda bych jejich počet zvyšovala průběžně, každý rok. I když si to řada lidí neuvědomuje, práce strážníka je velmi náročná. Strážníci se často dostávají do nepříjemných a nebezpečných situací. Pracují ve dne i v noci, nachodí za směnu dlouhé kilometry ve vedrech nebo naopak v mrazech. Děláme maximum pro to, abychom jim poskytli co nejlepší podmínky. Všichni teď například dostanou kvalitní zimní kombinézy. Na konec roku, téměř pod stromeček, pro ně chystáme i mimořádnou finanční odměnu.

Kolik strážníků by v ideálním případě měla městská policie pod Vás mít?

Myslím si, že ideální stav pro Ústí nad Labem je s ohledem na jeho velikost a specifické složení obyvatel 200 strážníků v ulicích. Chtěla bych u nás rozjet projet Poznej svého strážníka známý z mnoha jiných měst. Strážníci by měli své vlastní rajóny, které by dobře znali. Lidé by se tak při řešení problémů mohli obracet přímo na ně. Věřím, že se na příští rok podaří najít v rozpočtu peníze, abychom alespoň pár dalších strážníků přijali.

Když jste zmínila rozpočet města, už víte, jak bude vypadat? Co budou priority města?

Pracovní verze rozpočtu na příští rok už je hotová. Teď nás čeká projednávání v radě města, diskutovat o něm budeme se všemi zastupiteli ze všech politických stran. S ohledem na finanční situaci města moc peněz k dispozici nemáme. Velkou zátěží jsou staré úvěry a půjčky, které město splácí. Jen v příštím roce půjde na nejrůznější splátky přes 220 milionů korun. Navíc bude město ze svého platit Elektronický odbavovací systém, což je dalších bezmála 50 milionů korun. Věřím, že se nám podaří dát dostatek peněz do oprav silnic, které jsou na mnoha místech v havarijním stavu. Pokud to situace dovolí, uvítáme i další prostředky na opravy chodníků.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*