Rezignace radního neznamená pardon při schvalování dotace Činoheráku

  •  

Ústí nad Labem – Ani po rezignaci radního pro kulturu Jaroslava Achaba Haidlera (PRO!Ústí), která doprovázela rozhodnutí rady města podpořit Spolek Činoherák dotací 6,6 milionu korun do konce roku 2015, nejsou zastupitelé mimo ústeckou koalici přesvědčeni o podpoře dotace na půdě zastupitelstva.

„A především doufám, že tento můj krok přispěje k tomu, aby Činoherák finanční podporu od města získal a neodmyslitelnou součástí Ústí nad Labem zůstal“, uvedl Achab Haidler ve svém prohlášení k odstopení z funkce.
Předseda Ústeckého fóra občanů, které obsadilo po loňských volbách dvě městská zastupitelská křesla, Jiří Madar rezignaci radního pro kulturu vítá a vidí v něm příslib pro celou ústeckou kulturu. Jeho význam pro podporu schválení dotace spolku Činoherák ale nepřeceňuje. „Vše, naštěstí, musí projednat ještě zastupitelstvo města a uvidíme jaký bude jeho názor. Před svou rezignací rozdal Achab Haidler netransparentně finance za první pololetí,  navrhl zrušení příspěvkové organizace města a odhlasoval dotaci „sám pro sebe“ na druhé pololetí,“ hodnotí působení Achaba Heidlera v radě města Jiří Madar. „Názor UFO je stále stejný. Zachovat tradici Činoherního studia v objektu na Střekově, neplatit zbytečně náklady na Hraničář, dát hercům transparentně finance a svobodu v produkci, ale pod ekonomickým dohledem města,“ doplnil Jiří Madar.
Městská zastupitelka Květoslava Čelišová (KSČM) vidí problém v roli žadatele o dotaci. „Pro transparentní čerpání jakékoli dotace je třeba jedné odpovědné organizace. Pokud se nevede soutěž o čerpání takové dotace, musí město poskytnuté finance řádně kontrolovat,“ říká Květoslava Čelišová, která si také nemyslí, že by odstoupení jednoho radního problémy vyřešilo. ,,Je to jistě problém celé rady, koalice a hlavně hnutí PRO!Ústí, které mělo zajistit svým méně zkušeným politikům a hospodářům poskytnout podporu a servis. A nebo posty obsadit lépe,“ uvedla zastupitelka. Květoslava Čelišová počká na podklady k dotaci Spolku Činoherák a pak teprve zváží své hlasování.
Rezignaci Achaba Haidlera předcházelo oznámení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, že šetří současné financování představení spolku Činoherák Ústí. Hotová představení totiž od spolku kupuje Činoherní studio města Ústí nad Labem, které je příspěvkovou organizací a jejím ředitelem je radní Jaroslav Achab Haidler. Představení, každé za 71 400 korun, má podle smlouvy Činoherní studio nakoupit do 30. června za celkem pět milionů korun .
Středeční rozhodnutí rady o přidělení dotace Spolku Činoherák ve výši 6,6 milionu korun musí schválit městské zastupitelstvo 24. června.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*