Rozběhané rodiny, ekonomické přínosy nebo slavnostní zakončení EuroHeroes. V Ústí nad Labem odstartuje oblíbený půlmaraton

  •  

Výkony elitních evropských běžců, stovky dětí v pohybu nebo paracyklisté v akci. Už v sobotu 16. září odstartuje tradiční Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem. Závod se známkou kvality World Athletic Road Race Label kromě inspirace ke zdravému životního stylu přináší také miliony korun pro region. Program na Mírovém náměstí odstartuje od 10:00 a jeho součástí bude také dm rodinná míle. V hlavním závodě od 15:00 půjde o finálové umístění v běžeckém seriálu EuroHeroes. Celou akci pořádá organizace RunCzech, zaštiťuje a spoluorganizuje město Ústí nad Labem a také Ústecký kraj.

Pro města a kraje přináší pořádání oblíbených Mattoni 1/2Maratonů mnohé benefity. Tím nejdůležitějším je propagace zdravého životního stylu a pohybu. A to v době, kdy podle několika studií jsou na tom děti v Česku ve fyzické zdatnosti a pohybové gramotnosti velmi špatně. V Ústí nad Labem se pro ně otevřela dm rodinná míle ve čtyřech vlnách: v té první startují samotné děti, poté celé rodiny v rychlejším tempu, za nimi pomalejší běžci. A jako poslední odstartují běžci, kteří si trasu spíš projdou, rodiny s kočárky či malými dětmi na odrážedlech.

Závod elitní kategorie odstartuje Tomáš Vlach, náměstek primátora Ústí nad Labem. „Znám půlmaraton jako běžec, je to jedna z nejlepších příležitostí pro osobní rekordy, trať je velmi rychlá. Moc se na tu událost těším,“ dodal Vlach, který se hned po odstartování sám přidá do běžeckého pole.

Ale nejenom o oslavě pohybu je oblíbený půlmaraton. Mattoni 1/2Maraton přináší pozitivní ekonomický dopad pro město a region, podle nezávislé studie se jedná o desítky milionů korun v rámci iniciované spotřeby nebo v multiplikačních tržbách. Se sportovci totiž často přijíždí do Ústí nad Labem také jejich doprovod a o víkendu se tak dají čekat zvýšené tržby oproti průměru. „Rozhodně toto vnímáme, pro celý kraj jde o prestižní událost, která má velký dosah. Těší nás, že přiláká také lidi ze zahraničí,“ prohlásil Jan Schiller, hejtman Ústeckého kraje.

A dorazit by měl hojný počet atletických fanoušků, protože o víkendu dojde na grandiózní vyvrcholení běžeckého seriálu EuroHeroes. Tu představil RunCzech v roce 2018 ve spolupráci s Evropskou atletikou a letošní ročník je pořádně dramatický. Vždyť o celkové prvenství usilují favorité Sebastian Hendel z Německa, Švéd David Nilsson nebo Polák Tomasz Grycko. V ženské kategorii bojuje o titul Polka Alexandra Lisowska a kartami může zamíchat také domácí Tereza Hrochová. Korunovace letošních šampionů EuroHeroes proběhne na slavnostním ceremoniálu v hotelu Větruše. Cenu předá Marko Vasic, ředitel běžecké sekce Evropské atletické federace. „Bude se jednat o slavnostní vyvrcholení celé letošní sezony. Na závěr si uděláme společnou fotku na krásném místě s výhledem na Ústí nad Labem. Chceme ocenit ty nejlepší běžce a hlavně inspirovat k běhání a atletice další lidi,“ prohlásil Carlo Capalbo, ředitel organizačního výboru RunCzech.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*