S rozvojem Řehlovic pomůžou architekti. Mezi obyvatele vyrazili na kolech

Plánovat další rozvoj obce, kterou ‚přepůlila‘ dálnice, pomůže skupina architektů (ilustrační foto)
  •  

Nedostavěná dálnice D8 přes České středohoří netrápí pouze řidiče. Kvůli stavbě dopravní tepny je limitovaná také obec Řehlovice na Ústecku, kterou omezuje v rozvoji. Jak by mohly Řehlovice i přes stavbu dálnice vypadat za několik let, má pomoci objasnit vize budoucnosti, kterou pro obec a její části zpracovává skupina architektů. Ti ale neplánují od stolu, do obce přímo mezi obyvatele vyrazili totiž na kolech.

„Pracujeme tak, že se snažíme už od počátku lidi do procesu navrhování dostat. V první fázi uděláme anketu, dáme ji všem obyvatelům a lidi od začátku mají možnost říci, co jim v obci chybí, co tady bylo a není nebo co by tady chtěli mít,“ vysvětluje architekta Lucie Chytilová, která spolu s kolegy pracuje na vizi budoucnosti Řehlovic na Ústecku.

Studie nevzniká jen pro Řehlovice, ale také pro místní části Dubice nebo Stadice. Tato místa by se měla vrátit ke své historii.

„Opravdu nejenom aby tam byl pomník Přemysla Oráče, což je jediná věc, kterou tam dnes najdete, ale rozpracovat i pověsti o Přemyslovi do té obce. Například i líska, která byla původním stromem, který po něm zůstal, a měla by tam někde ještě být původní, ale už tam asi nebude,“ dodává Chytilová.

Právě Stadice by se tak mohly dočkat většího počtu turistů, podobně jako Dubice a blízká vyhlídka na řeku Labe u kostelíka v Dubičkách.

„Je to ten směr, přitáhnout sem turisty. Tam nahoře je to všechno pěkné, tam je to všechno ok,“ schvaluje snahu architektů Zdeněk Ebr, který v Dubicích žije.

Obec Řehlovice se rozrůstá

Právě lidé mají možnost se ke změnám vyjádřit, a to například v anketě na webu obce. Podle Michala Čermáka, který žije v Řehlovicích už 50 let, by se mělo přemýšlet také nad novým sportovištěm.

„Mám docela dobré zkušenosti s architekty. Takže si myslím, že pokud to projdou, vidí to trošku jinak, než to vidí běžný laik. Ten by třeba čistil obecní potok, to já taky, ale to vidí i architekt. Já si myslím, že hlavní problém je, že tady není ani jedno sportoviště,“ upozorňuje Michal Čermák.

Řehlovice nemusí jako jiné obce řešit problémy s vylidněním. Naopak, lidé si často v obci staví nové domy. Podle architektů je ale problémem vznikající dálnice D8.

„Vnímáme to tak, že tam vzniká bariéra pro rozvoj obce a musíme překonat tuto betonovou stavbu. Je to rozvojová bariéra pro nás,“ říká architekt Vratislav Ansorge.

Jakým směrem by se Řehlovice spolu s Dubicemi a Stadicemi v budoucnu vydat, zveřejní architekti na začátku léta.

Jan Bachorík/ČRo Sever


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*