Samec tapíra směřuje z Ústí do Španělska. Zoo dostane nový chovný pár

Foto: Jitka Nesvorová
  •  

Ze Zoo Ústí nad Labem odcestoval samec tapíra čabrakového, který zde strávil 7 let. Důvod transportu je prostý, záchrana tohoto druhu v chovech v lidské péči. Místo v pavilonu Asijský prales bude patřit novému chovnému páru tapírů čabrakových. Zástupců tohoto druhu je nedostatek i v populaci evropských zoologických zahrad. Proto je důležité, vytvořit dostatečně velkou a stabilní záložní populaci tapírů čabrakových v lidské péči.

„Naším cílem je pokusit se o odchov tohoto vzácného druhu. O přesunech tapírů rozhoduje koordinátor chovu podle genetických dispozic a podmínek k chovu v jednotlivých zahradách,“ vysvětluje vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková.

Samec tapíra, který přicestoval do ústecké zoo v roce 2016 jako téměř dvouletý ze skotské Zoo Edinburgh, se geneticky hodí k samici v Bioparku Fuengirola ve Španělsku. Tam také 9. května zamířil. Díky pravidelnému tréninku nastoupil do transportní bedny ihned sám a do pár minut byl bezpečně naložen do auta přepravce. I on se tak bude moci zapojit do záchrany vlastního druhu.

Zoologická zahrada Ústí nad Labem zadaptovala pro tapíry čabrakové bývalý pavilon slonů. Při zahájení sezóny byla slavnostně otevřena expozice Asijský prales, která nyní poskytuje ideální podmínky pro chov tohoto druhu. EEP (Evropský chovný program) se momentálně potýká zejména s problémem nedostatku samic, které dostanou pouze zahrady s nejlepšími chovatelskými zařízeními. Ústecká zoo tak v brzké době získá nový chovný pár. „Přijede k nám samec z Lipska a samice z Dortmundu. Jsem ráda, že koordinátor chovu vybral jako umístění pro nově sestavený pár právě ústeckou zoo. Značí to, že jsme v obtížné zkoušce a přísném hodnocení obstáli. Nezbývá než doufat v úspěšnou adaptaci a budoucí úspěšný odchov tapíra čabrakového, který by přispěl k posílení jeho populace v evropských zoo,“ uzavírá ředitelka zoo Ilona Pšenková.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*