Sbor zazpívá pro nemocnou Kačenku

  •  

V Severočeském divadle v Ústí nad Labem se dne 3. března 2016 od 18:00 hodin uskuteční 4. benefiční koncert Zpíváme pro Tebe.

Hlavním pořadatelem letošního ročníku benefičního koncertu je Ústecký dětský sbor UJEP spolu se spolupořadateli Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Pedagogickou fakultou UJEP. Stejně jako v loňském roce i letos bude výtěžek koncertu předán, formou šeku, jednomu konkrétnímu potřebnému dítěti z ústeckého regionu. V roce 2016 to bude Kačenka.

„Dcera onemocněla Rettovým syndromem, což je poměrně vzácné neurovývojové genetické onemocnění,  které se projevuje téměř výhradně u dívek,“ uvedla matka dívky. U malé Kačenky se vyskytují typické projevy tohoto syndromu, jako jsou psychomotorická retardace, neschopnost účelového používání rukou, stereotypní mnutí rukou, absence řeči, porucha spánkového rytmu, epileptické záchvaty či potíže s polykáním a kousáním.

Dívčina matka vysvětluje, že Kačenka je jakoby zakletá ve svém těle, které ji neposlouchá. Neumí spojit myšlenku s pohybem a říci svému tělu, co má dělat. Není schopna zkoordinovat všechny pohyby, zrak, sluch a řeč. Z toho důvodu je odkázána na celodenní péči rodiny, neboť neumí chodit, ani lézt, zatím se zvládne sama posadit na zemi a s velkou pomocí a s oporou se dokáže postavit na nožičky. Toho si dle slov maminky velmi užívá. Ruce sice Kačenku příliš neposlouchají, ale když se jí podaří uchopit hračku, je velmi spokojená. Kačenka nemluví, ale dokáže komunikovat hlasitým broukáním, svýma pronikavýma očima a krásným úsměvem.

„Kačenka vyrostla a aktuálně potřebuje větší speciální terapeutickou polohovací sedačku se stolkem a podvozkem pro zajištění stabilního sedu při provádění mnoha denních činností. Taktéž nutně potřebuje novou prostornou postel na míru s vysokými bezpečnostními zábranami a speciální rehabilitační chodítko,“ objasňuje současné dívčino nutné zabezpečení její matka. Pořízení tohoto materiálně-technického zdravotnického vybavení stojí asi 170 tisíc korun. Diváci i protagonisté koncertu se opět pokusí benefičním koncertem napomoci rodině k jeho zakoupení.

Na benefičním koncertě již tradičně vystoupí Ústecký dětský sbor UJEP se sbormistry Martinou a Petrem Zemanovými. Letos se k němu přidají známé osobnosti, které přislíbily účast, Kateřina Brožová, Daniela Šinkorová a Roman Vojtek. Moderování koncertu se opět ujme populární herec Jan Šťastný.

Důvěryhodnost benefičního koncertu podtrhne projekce krátkého dokumentu o Kačence, které je koncert určen. Divák tak uvidí, ke komu a proč putují jeho peníze. V závěru koncertu bude pak dívka s rodinou představena přímo na jevišti ústeckého divadla, kde jim organizátoři předají šek.

„Myšlenka věnovat koncert konkrétnímu dítěti v sobě nenese jen prvek humanity a podpory, ale zároveň je pro členy dětského sboru příkladem, že i oni mohou pomoci potřebným, přestože sami ještě nevydělávají peníze. Silný moment dobrého skutku tak umocní zážitek všech přítomných, diváků i účinkujících,“ pozitivně zhodnocuje zkušenosti z loňských ročníků Martina Zemanová.

Ti, kdo se nemohou koncertu osobně zúčastnit a přesto by chtěli Kačenku podpořit, mohou přispět na účet číslo: 43-8451510217/0100 (do textu pro příjemce uveďte „Pro Kačenku“). Aby byl splněn cíl koncertu, je třeba zaplnit divadlo do posledního místa. V pokladně Severočeského divadla ještě zbývá posledních cca 70 vstupenek v hodnotě 300 korun


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*