Schody na šikmou věž má zaplatit sbírka

  •  

Na přístup do věže ústeckého kostela Nanebevzetí Panny Marie, která je nejšikmější věží na sever od Alp, se mají složit mecenáši a veřejnost. Vlastní přístup po schodech v sousedství věže pak má navrhnout Martin Rajniš, který je třeba autorem poštovny na Sněžce.

V současnosti je výstup do věže obtížný, nelze ho nabídnout veřejnosti. S nápadem přišla Ústecká komunitní nadace. Vše je zatím v počátcích. „Chceme tomu, kdo na výstavbu přístupu přispěje částkou větší než 25 tisíc korun, nabídnout jméno na jednom ze schodů,“ uvedla Kateřina Valešová z nadace. Celkem prý bude třeba asi 3,5 milionu korun.

Venkovní schodiště má mít asi 140 schodů. „Již jsme prodali osm schodů. Za peníze bude udělána studie a zaměření,“ uvedla. Veřejná sbírka by podle ní měla být vyhlášena až někdy koncem roku. Lidé do ní budou moci přispívat libovolnou částkou.

Podle ředitele muzea Václava Houfka byly v minulosti některé projekty na Ústecku financované podobným způsobem. Například výstavba výletního zámečku Větruše či pomník bitvy u Chlumce. Ale jiné, třeba stavba kostela na Klíši, se naopak nepovedly. Původní kostel byl založený v roce 1380, ale mnohokrát se přestavoval.

Věž v roce 1945 vychýlily výbuchy pum při americkém bombardování města. Její náklon je zhruba dva metry


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*